Fizyoterapistlerin bel ağrısını etkileyen faktörler
Factors affecting low back pain of physiotherapists
- Tez No: 758638
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada, fizyoterapistlerin bel ağrısı ve bel ağrısını etkileyen faktörlerin araştırılması ve bu problemin ortaya çıkmasını etkileyen faktörlerle ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırmanın evreni, Diyarbakır ilinde çeşitli kurumlarda aktif olarak çalışan 418 fizyoterapistten oluşmaktadır. Evrenden alınan örneklemle 156 fizyoterapiste ulaşılması hedeflenmiştir. Çalışma sonucunda hedeflenen sayının %100 üne ulaşılmıştır. Araştırma anket çalışması şeklinde olup, çalışmada sosyodemografik bilgiler, bel ağrısı ve mesleki ilişkiyle alakalı sorulardan oluşan bir form (29 soru) ve Oswestry bel ağrısı anketi (10 soru) olarak toplam 39 sorudan oluşmaktaydı. Elde edilen veriler SPSS paket program aracılığıyla değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan fizyoterapistlerin yaş ortalaması 29,71±4,85 olup, %64,7'si erkek, %51,3'ü evli, %84,6'sı lisans eğitimi almış ve %57,7'si de devlet kurumlarında çalışmaktaydı. Fizyoterapistlerin bel ağrısı sıklığı %71,8 bulunurken, %58,3'nün mesleğe başladıktan sonra bel ağrısı yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the low back pain and the factors affecting the low back pain of physiotherapists and to determine the relationship between the factors affecting the emergence of this problem. Method: The population of this research consists of 418 physiotherapists actively working in various institutions in Diyarbakır. It was aimed to reach 156 physiotherapists with the sample taken from the population. As a result of the study, 100% of the targeted number was reached. The research was in the form of a questionnaire and consisted of a total of 39 questions as a form (29 questions) consisting of questions about sociodemographic information, low back pain and occupational relationship, and Oswestry low back pain questionnaire (10 questions). The obtained data were evaluated through the SPSS package program. Results: The mean age of the physiotherapists participating in the study was 29.71±4.85, 64.7% of them were male, 51.3% were married, 84.6% had undergraduate education, and 57.7% were state employees. While the frequency of low back pain of physiotherapists was 71.8%, it was determined that 58.3% of them experienced low back pain after starting their profession.