Sürdürülebilir kent kavramının pandemi süreci ile yeniden şekillenmesi: Yerel yönetimlerin sürece etkisi
Reforming the concept of sustainable city with the pandemic process: The effect of local governments on the process
- Tez No: 758668
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kent olgusu sosyal bir yapı olarak sürekli gelişim göstermiştir. İnsanlık geliştikçe ve ilerledikçe kentler de şekillenmiştir. Gelişen ve gelişimini devam ettiren kentler doğanın sınırlarını ve dengesini ihlal edince farklı ve daha ılımlı kent kavramları ortaya atılmıştır. Kentin gelişimi devam ederken doğanın da korunması temel hedef sayılmıştır. Bu kent kavramı sürdürülebilir kent olarak karşımıza çıkmıştır. Sürdürülebilir kentlerin temel amacı gelecek kuşaklara yaşam kalitesi yüksek olan bir dünya bırakmaktır. Kentler bu şekilde yeniden şekillenecek, doğaya zarar veren uygulamalar son bulacak ama bunlar sağlanırken insanlık geriye gitmeyecek, ilerlemeye devam edecektir. Bu kent kavramının sürekliliğini sağlayacak başrol oyuncusu ise yerel yönetimlerdir. Yerel yönetimler halkın taleplerine ve ihtiyaçlarına en hızlı müdahale edebilecek kurumlar olarak karşımıza çıkarken sürdürülebilir kent kavramının gelişimine yerel halkın ve tecrübesi ile katkı sağlamaktadır. Sürdürülebilir kent ve yerel yönetimlerin aynı düzlemde ilerlemesi karşılaşılan sorunlarda da birlikte yol izleneceğinin göstergesidir. Sürdürülebilir kent kavramı ve belediyelerin amaçları salgın, afet, savaş ve benzeri durumlarda kendisini yenileyip daha dirençli hale gelmek ve geleceği de düşünerek hareket etmektir. 2019 yılında Çin kaynaklı yayılan hastalık kısa sürede pandemi haline dönüşmüştür ve kentler bu süreçten etkilenmiştir. İnsanlar sadece sağlık yönünden değil aynı zamanda psikolojik, ekonomik, sosyal ve siyasal olarakta etkilenmiştir. Bu sürecin zararsız bir şekilde atlatılması için merkezi hükümetin aldığı bağlayıcı tedbirlerin yanı sıra yerel yönetimlerin ılımlı yaklaşımı da belirleyici bir rol oynamıştır. Kentlerin medeniyet beşiği olarak adlandırılması ve dinamik bir yapıya sahip olması cezbedici bir durumken ekolojik düzene müdahalenin artması ve kent altyapısının bu müdahale sonucu ortaya çıkacak olan tehditleri kaldıramayacak olması tehlike çanlarını çalmaktadır. Bu çalışmada sürdürülebilir kent kavramının Covid-19 salgını ve yerel yönetimler düzleminde nasıl yeni bir boyut kazanacağı araştırılmak istenmektedir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of the city has shown continuous development as a social structure. As humanity developed and progressed, cities were also shaped. When developing and continuing cities violated the borders and balance of nature, different and more moderate city concepts were put forward. While the development of the city continues, the protection of nature is considered the main goal. This city concept has emerged as a sustainable city. The main purpose of sustainable cities is to leave a world with a high quality of life to future generations. Cities will be reshaped in this way, practices that harm nature will come to an end, but while these are achieved, humanity will not go backwards, but will continue to progress. The leading actor that will ensure the continuity of this city concept is local governments. While local governments appear as the institutions that can respond to the demands and needs of the people in the fastest way, they contribute to the development of the sustainable city concept with the local people and their experience. The progress of sustainable city and local governments on the same plane is an indication that a path will be followed together in the problems encountered. The concept of a sustainable city and the aims of municipalities are to renew themselves and become more resistant in cases of epidemics, disasters, wars and similar situations, and to act by thinking about the future. The disease, which spread from China in 2019, turned into a pandemic in a short time and cities were affected by this process. People have been affected not only in terms of health, but also psychologically, economically, socially and politically. In addition to the binding measures taken by the central government, the moderate approach of local governments played a decisive role in order to overcome this process harmlessly. While it is attractive that cities are called the cradle of civilization and have a dynamic structure, the increase in the intervention in the ecological order and the fact that the urban infrastructure will not be able to handle the threats that will arise as a result of this intervention are ringing the bells of danger. In this study, it is desired to investigate how the concept of sustainable city will gain a new dimension at the level of Covid-19 epidemic and local governments.