İlgili tarafların algılarına göre üniversite-sanayi-devlet işbirliği üzerine bir alan araştırması
A field study upon university-industry-government cooperation based on the perceptions of the parties involved
- Tez No: 257541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda akademik, ekonomik ve siyasi çevrelerde olumlu ve olumsuz yönleriyle popüler bir tartışma konusu olan üniversite-sanayi-devlet işbirliği kavramı ve kavramın ifade ettiği açılımlar ele alınmıştır. Araştırmada, üniversite-sanayi-devlet işbirliğinin ilgili taraflara potansiyel fayda ve zararlarının, işbirliğinde devletin rolünün, mevcut işbirliği yöntemlerinin, işbirliği uygulamalarına ilişkin tarafların algı ve beklentilerinin ve işbirliğindeki kritik başarı faktörlerinin araştırılması amaçlanmıştır.Araştırmanın yürütülmesinde, ilgili taraflar olan üniversite (Ankara'daki dört devlet üniversitesindeki akademisyenler); sanayi (bu üniversitelerin teknokentindeki firma yöneticileri) ve devlet (işbirliği çalışmalarını yürüten TÜBİTAK, KOSGEB vb. gibi kamu kurumlarındaki yöneticiler) grublarından toplam 463 katılımcıdan anket yöntemi kullanılarak veri toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Tanımlayıcı İstatistikler, Tek Yönlü Varyans Analizi, Bağımlı İki Örnek t Testi, Bağımsız Örneklem t Testi ve Faktör Analizinden yararlanılmıştır.Yapılan analizler sonucunda, işbirliğinin fayda ve zararları, işbirliğinde devletin rolü ve mevcut işbirliği uygulamalarına yönelik algı ve beklentileri ile ilgili ifadelerin büyük çoğunluğunda tarafların algıları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. İşbirliğinin faydalarının en düşük; zararlarının en yüksek olarak algılandığı grup üniversiteler olmuştur. İşbirliği yöntemleri bakımından, üniversitelerin teknokentlerdeki firmalarla işbirliği düzeyi düşük bulunmuştur. Mevcut işbirliği uygulamaları tatmin edici olmaktan uzak bulunurken; tarafların kendilerine yönelik algıları olumlu, diğer tarafa yönelik algıları olumsuz çıkmıştır. İşbirliğindeki kritik başarı faktörleri olarak, ekonomik ve kurumsal yetersizlikler, işbirliğinin yönetim ve organizasyonu ve insan gücü potansiyeli ile ilgili faktörler önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of university-industry-government cooperation, a popular discussion topic in the economical and political circles with its positive and negative aspects, and the implications of this concept are considered. The potential advantages and disadvantages of university-industry-government cooperation for the parties involved, the role of the government in the cooperation, the current cooperation techniques, the perceptions and expectations of the parties involved with regard to the cooperation practices, and the critical success factors in the cooperation are investigated.In the application of the investigation, data were collected from 463 participants by means of survey method with distinct groups from the parties concerned: university (academicians from four state universities in Ankara); industry (the firm administrators of technoparks in these universities) and the state (administrators who carry out cooperation tasks in public institutions such as TUBITAK and KOSGEB). In the evaluation of the data we made use of Descriptive Statistics, One Way ANOVA, Paired Samples t Test, Independent Sample t Test, and Factor Analysis.As a consequence of the analyses made, meaningful differences have been observed between the perceptions of the parties involved with regard to the advantages and disadvantages of cooperation, the role of the government in cooperation; and also with regard to most of the variables related to the perceptions and expectations about the current cooperation practices. The groups in which the advantages of cooperation are seen as the lowest, the disadvantages of cooperation are perceived as the highest are the universities. With respect to cooperation methods, universities? degree of cooperation with the firms of the technoparks has been seen to be lower. In addition, the current cooperation practices have been seen to be away from being satisfactory; the perceptions of the parties involved turned out to be positive toward themselves, while their perceptions toward the others turned out to be negative. As critical success factors in cooperation, economical and institutional inadequacies, the administration and organization of the cooperation, and the factors related to human power potentials are what have been found important.