Türkiye'de yoksullukla mücadelede sosyal yardım kurumlarının etkinliği
Effectiviness off social assistance institutions in struggling with poverty in Turkey
  1. Tez No: 758730
  2. Yazar: RABİA DAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yoksulluk dünya ülkelerini olumsuz olarak etkileyen ve etki alanının genişlemesi nedeniyle mücadele edilmesi gereken büyük bir sorundur. Yoksulluk sorununa müdahalede bulunulmaz ise kronik bir hal alıp toplumun büyük bir çoğunluğu üzerinde etkisini hissettirecektir. Yoksulluk sorunu ile mücadele şekilleri zamanla değişiklik göstermiş olsa da amaç hiç değişmemiştir. Günümüzde yoksullukla mücadelede etkin rol üstlenen devlet aktörleri bulunmaktadır. Bu aktörler içerisinden sosyal yardım kurumlarına ve bu kurumların yapmış olduğu sosyal yardımlara, sosyal yardım kurumlarının etkinliğini ölçmek için de zaman serisi analizine bu çalışmada yer verilip incelenmiştir. Analiz çalışmasının yapılabilmesi için sosyal yardım kurumuna ait veriler kullanılarak yoksulluk oranı ile uzun dönemli ilişkileri test edilmiştir. Tez çalışmasında sosyal yardım harcaması, sosyal yardımdan yararlanan hane sayısı, sosyal yardım harcamasının milli gelir içerisindeki payı ve yoksulluk oranı ilişkisi incelenip yoksullukla mücadelede sosyal yardım kurumlarının etkinliğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Yoksullukla mücadelede sosyal yardım harcamasının ve sosyal yardımdan yararlanan hane sayısının tek başına etkinlikte yeterli olmadığı milli gelir içindeki sosyal yardım harcama oranı ile yoksullukla mücadele edilebileceği sonucu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Poverty is a major problem that negatively affects the countries of the world and needs to be tackled due to the expansion of its sphere of influence. If the problem of poverty is not intervened, it will become chronic and have an impact on the majority of the society. Although the ways of dealing with the problem of poverty have changed over time, the aim has never changed. Today, ther are state actors that play an active role in the fight against poverty. Among these actors, social assistance institutions and the social assistance provided by these institutions, and time series analysis to measure the effectiveness of social assistance institutions are included and examined in this study. In order to carry out the analysis, the long-term relationship was tested by using the data of the social assistance institution. The analysis study was carried out with data from the annual reports of TUIK, the Ministry of Family and Social Services, and the Specialization Thesis of the Ministry of Family and Social Policies. In the study, the relationship between social assistance expenditure, the number of households benefiting from social assistance, the share of social assistance expenditure in natiınal income and the poverty rate were examined in order tomeasure the effectiveness of social assistance institutions in the fight against poverty. In the fight against poverty, the relationship between the ratio of social assistance expenditure in national income and the poverty rate reveals the effectiveness in the fight against poverty.