Drama yöntemi ile değerlerin öğretimi
Teaching values with the drama method
  1. Tez No: 758771
  2. Yazar: HANDE NUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TUNÇ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmen adaylarına drama yöntemiyle işlenen derslerin bireysel değerleri kazandırmada etkisini araştırmaktır. Araştırma, nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte uygulandığı karma yöntem (Mixed Method) olarak desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer alan bir üniversitede bulunan, sosyal bilgiler öğretmenliği bölümde eğitim gören dördüncü sınıf öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri iki aşamalı olarak elde edilmiştir. İlk aşamada Roy (2003) tarafından geliştirilmiş, öğrencilerin bireysel değerlerini belirlemeye yönelik olan“Personal Values Inventory”(Kişisel Değerler Envanteri) ölçeği kullanılmıştır. İkinci aşamada ise veriler öğrenci çıktıları (slogan yazma, diyalog oluşturma, kısa seneryo yazma, resim çizme vb) ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın nicel verileri SPSS 20 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Bireysel Değerler Envanterinden alınan puanlar normal dağılım gösterdiği için ön test – son test puanlarının karşılaştırılması için bağımlı gruplar t-testi kullanılmıştır. Çalışmanın nitel verileri uygulama sonrası yapılan görüşmelerin yazılı ortama aktarılması ve uygulamalar sonunda öğrenci değerlendirmelerinden elde edilen yazılı dokümanlar ile toplanmıştır. Elde edilen nitel veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Bu anlamda yazılı metinlerden önce kodlar oluşturulmuş, sonra kodlar temalar altında toplanmıştır. Bulguların sunumunda öğretmen adaylarının görüşlerinden doğrudan alıntılar yapılmıştır. Katılımcıların isimleri gizli tutularak, her bir katılımcıya Katılımcı 1, Katılımcı 2 vb. kısaltmalar kullanarak kodlar verilmiştir. Araştırmanın bulguları olarak öncelikle sosyal bilgiler öğretmen adaylarının Bireysel Değerler Envanterinden ve alt boyutlarından aldıkları ön test ve son test puanları verilmiştir. Ardından nicel bulguları desteklemek amacı ile uygulamalar sürecindeki değerlendirmelerin ve uygulamalar sonrası görüşmelerin analizleri sunulmuştur. Araştırmanın bulguları çalışma kapsamında gerçekleştirilen drama uygulamasının öğretmen adaylarının değerleri öğrenmesinde anlamlı farklılık oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma sonucunda dramanın değerlerin öğretilmesinde etkili bir yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of the lessons taught with the drama method to social studies teacher candidates on gaining individual values. The research was designed as a mixed method (Mixed Method), in which qualitative and quantitative research methods were applied together. The study group of the research consists of fourth grade teacher candidates studying in the department of social studies teaching at a university located in the Western Black Sea Region in the spring semester of the 2019-2020 academic year. The data of the research were obtained in two stages. In the first stage, the“Personal Values Inventory”scale, developed by Roy (2003), was used to determine the individual values of the students. In the second stage, the data were collected using student outputs (writing slogans, creating a dialogue, writing a short script, drawing a picture, etc.) and a semi-structured interview form. The quantitative data of the research were analyzed with SPSS 20 statistical program. Since the scores obtained from the Individual Values Inventory showed normal distribution, the dependent groups t-test was used to compare the pre-test and post-test scores. The qualitative data of the study were collected by transferring the interviews made after the application to written media and by the written documents obtained from the student evaluations at the end of the applications. The qualitative data obtained were analyzed by content analysis. In this sense, codes were created before the written texts, and then the codes were gathered under themes. In the presentation of the findings, direct quotations were made from the views of the pre-service teachers. The names of the participants will be kept confidential, and each participant will be named as Participant 1, Participant 2, etc. Codes are given using abbreviations. As the findings of the research, firstly, the pre-test and post-test scores of the social studies teacher candidates from the Individual Values Inventory and its sub-dimensions were given. Then, in order to support the quantitative findings, the analyzes of the evaluations during the implementations and the interviews after the implementations were presented. The findings of the research reveal that the drama practice carried out within the scope of the study creates a significant difference in the learning of values of teacher candidates. As a result of the research, it was seen that drama is an effective method in teaching values.