Bir anasınıfında drama yoluyla verilen değerler eğitimi etkinliklerinin incelenmesi: Bir durum çalışması
An investigation of values education activities given through drama in a kindergarten: A case study
- Tez No: 830340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN SARIGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Okul öncesi eğitimde değerler eğitiminin öğretimi kapsamında hangi yöntemlerin etkili olduğuna dair sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Söz konusu durum, okul öncesinde değerler eğitimi öğretim yöntemlerinin yeteri kadar çalışılmayan bir alan olduğunu göstermektedir. Bu sonuç ise bu araştırmanın değerler eğitimi üzerinde seçilecek drama yöntem üzerinde şekillenmesini sağlamıştır. Bu araştırma bir anasınıfında drama yoluyla verilen değerler eğitimi etkinliklerinin incelenmesini amaçlayan bir tekli durum çalışmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu daha önce drama yoluyla değerler eğitimi etkinlikleri ile hiç karşılaşmayan ve Hatay ilinin Kırıkhan ilçesinde yer alan bir ilkokulun aynı sınıfta öğretim gören 10 okul öncesi öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada okul öncesinde değerler eğitimi kapsamında ele alınan her bir değere ilişkin detaylı veriler elde etmek için araştırmacı tarafından değer gözlem formu oluşturulmuştur. Oluşturulan değer gözlem formu bir anasınıfındaki öğrencilere değerler eğitimi öğretim planına ilişkin tasarlanan drama etkinlikleri bağlamında drama etkinliklerini uygulanmadan önce ve uygulamadan sonra kullanılmıştır. Uygulama sonucunda öğrencilerin başlangıçta var olan değer düzeyleri ile drama sonrası gelişen değer düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda öğrencilerin değer farkındalığı, değerleri uygulama şekli ve değer kazanımları içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, okul öncesi dönemde değerler eğitimine yönelik gerçekleştirilen drama uygulamalarının, öğrencilerde var olan değerlerin önem sıralamasında anlamsal farklılaşmalara neden olduğu tespit edilmiştir. Bu farklılaşma dramanın, öğrencilerin değerleri yerinde fark edebilmesi, doğru şekilde anlamlandırabilmesi ile doğrudan ilişkili olduğu gösterir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
There are a limited number of studies on which methods are effective in teaching values education in preschool education. This situation shows that values education teaching methods in preschool education is an area that has not been sufficiently studied. This result led this research to be shaped on the drama method to be chosen on values education. This research is a single case study aiming to analyse the values education activities given through drama in a kindergarten. The study group of the research consists of 10 preschool students who have never encountered values education activities through drama before and who are studying in the same class of a primary school in Kırıkhan district of Hatay province. In the study, a value observation form was created by the researcher to obtain detailed data on each value addressed within the scope of values education in preschool. The value observation form was used before and after the implementation of the drama activities in the context of the drama activities designed for the values education teaching plan to the students in a kindergarten. As a result of the application, it was tried to determine the value levels of the students at the beginning and the value levels that developed after the drama. In this context, students' value awareness, the way of applying values and value gains were analysed by content analysis method. As a result of the study, it was determined that the drama practices carried out for values education in preschool period caused semantic differentiation in the importance ranking of the existing values in students. This differentiation shows that drama is directly related to the students' ability to recognise the values in place and to make sense of them correctly.