Yerel halkın eko turizm algıları üzerine bir inceleme: Rize ili örneği
Local people's economic, socio-cultural and environmental perception on ecotourism: The case of Rize
  1. Tez No: 758786
  2. Yazar: NURAY DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kitlesel turizmin sebep olduğu olumsuzluklar ve turistlerin değişen talepleri açısından hem ülkeler hemde bölgeler için ekoturizm büyük bir önem arz etmektedir. Özellikle turizmin belli bir mevsime ve destinasyonlara yayılığı ülkelerde ekoturizm gibi altenatif türler doğal güzelliğe sahip fakat nispeten popülerliği az olan bölgelerde yerel halk için ekonomik bir kaynak yaratmaktadır. Yerel halkın ekoturizm algısının olumlu ve yüksek olması, bölgelerde ekoturzimin bir alternatif bir tür olarak gelişmesine olanak sağlamaktadır. Araştırmada Karadeniz Bölgesi'nin ekoturizm potansiyeli oldukça yüksek olan Rize ilinde yaşan yerel halkın ekoturizm algısının ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple araştırmanın birinci bölümünde turizm, sürdürülebilir turizm ve ekoturizm kavramlarına ait bilgilere yer verilmiştir. Araştırmanın ikinci kısmında Rize iline ait bilgilere değinilmiştir. Son bölümde araştırmanın amacı, önemi, bulguları, elde edilen bulgular sonucu ulaşılan sonuç ve öneri kısmı yer almaktadır. Araştırmanın kapsamı amacıyla 755 kişiye onlien anket ile ulaşılmış, eksik ve hatalı anketler çıkartıldıktan sonra 717 anket analiz için uygun görülmüştür. Elde edilen veriler SPSS 23.0 programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilere uygun olduğu düşünülen frekans analizi, güvenilirlik analizi, normallik testi, bağımsız örneklemler için T-Testi, Tek Yönlü Varyans (One-Way Anova) ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Analizler sonucunda Rize'de yaşayan ve ankete katılan yerel halkın ekoturizmin alt boyutlarına yönelik algılarının olumlu olduğu ve bu türün bölgede gelişmesini destekledikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ecotourism is great importance for both countries and regions in terms of the negativities caused by mass tourism and the changing demands of tourists. Especially in countries where tourism spreads to a certain for local people in regions with natural beauty, but relatively less popularity. The positive perception from indigenous people towards ecotourism will allow improvement of using ecotourism as a one of the alternative type. In the research, it is aimed to measure the ecotourism perception of the local people living in Rize, which has a high ecotourism potential in the Black Sea Region. For this reason, in the first part of the research, information about the concepts of tourism, sustainable tourism and ecotourism is given. In the second part of the research, the information about the province of Rize was mentioned. In the last of part, the aim of the resarch, its importance, findings, the conclusion and suggestion part of the findings are included. For the purpose of the scope of the research, 755 people were reached through online questionnaires, 717 questionnaires were found suitable for analysis after missing and incorrect questionnaires were removed. The obtained data were analyzed using the SPSS 23.0 program. Frequencies, reliability analysis, normality test, T-Test for independent samples, One-Way Anova and correlation analysis were applied, which were thought to be suitable for the data obtained. As a result of the analysis, it was concluded that the perceptions of the local people living in Rize and participating in the survey about the subdimensions of ecotourism were positive and they supported the development of this species in the region.