Entomopatojen fungusların sentezlediği beauverisinin bazı tarım zararlıları üzerindeki etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of beauvericin synthesized by entomopathogenic fungi on some harmful insect pests
- Tez No: 758795
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Ziraat, Biology, Microbiology, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada fungal kaynaklardan beauverisin saflaştırılmasında moleküler baskılanmış kriyojel kolon kullanılmıştır. Çalışmanın amacı; 3 farklı Beauveria bassiana (Lül1, KVL 03129, Ank12) ve 3 farklı Paecilomyces fumosoroseus (Bey9, 0614, Bb12) suşlarının sentezlediği BEA'yı moleküler baskılanmış kriyojel kolon ile saflaştırmak ve farklı uygulama yöntemleri ve değişik konsantrasyonlar (0.001 M, 0.0001 M, 0.00001 M ve 0.000001 M BEA) kullanarak Galleria mellonella, Tenebrio molitor ve Leptinotarsa decemlineata larvaları üzerindeki entomopatojen etkinin test edilmesidir. Çalışmada, 3 farklı B. bassiana ve 3 farklı P. fumosoroseus suşlarından sentezlenen BEA, moleküler baskılanmış kriyojel kolon kullanılarak saflaştırılmıştır. Beauverisin-baskılanmış kriyojel kolondaki maksimum BEA adsorpsiyonunun, pH 6.5 MES [2-(N-morpholino) ethanesulfonic acid] tamponunda, 25°C'de 1 mL/dk akış hızında gerçekleştiği bulunmuştur. Altı farklı fungal kaynaktan saflaştırılan BEA ve ticari BEA enjeksiyon ve püskürtme yöntemleri ile G. mellonella ve T. molitor larvaları üzerinde denenmiştir. G. mellonella larvaları üzerinde enjeksiyon ve püskürtme yöntemi ile uygulanan Ank12-BEA; böcek populasyonunun yarısını sırasıyla, 2.370 günde ve 2.819 günde öldürmüştür. T. molitor larvaları üzerinde enjeksiyon ve püskürtme yöntemleri kullanılarak uygulanan KVL 03129-BEA böcek populasyonunun yarısını sırasıyla 1.904 günde ve 4.918 günde öldürmüştür. Altı farklı fungal kaynaktan saflaştırılan BEA ve ticari BEA enjeksiyon, püskürtme ve yaprak daldırma yöntemleri ile L. decemlineata larvaları üzerinde denenmiştir. L. decemlineata larvaları üzerinde enjeksiyon, püskürtme ve yaprak daldırma yöntemleri kullanılarak uygulanan 0614-BEA böcek populasyonunun yarısını sırasıyla 8.053 gün, 9.160 gün ve 10.831 günde öldüğü bulunmuştur. Altı farklı fungal kaynaktan saflaştırılan BEA, tüm uygulama yöntemleri ve tüm BEA konsantrasyonlarında zararlı böcekler üzerinde başarılı bulunmuştur. LT50 değerlerine göre en yüksek BEA konsantrasyonunun en etkili olduğu bulunmuştur. 5., 8. ve 10. günlerdeki öldürücü doz değerlerine göre, BEA'ya böceklerin maruz kalma süresi arttıkça, böcek popülasyonunun yarısını öldürmek için gereken BEA dozu azaldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a molecularly imprinted cryogel column was used to purify beauvericin from fungal sources. The aim of this study was to purify beauvericin synthesized from 3 different B. bassiana (Lül1, KVL03129, Ank12) and 3 different P. fumosoroseus (Bey9, 0614, Bb12) strains with a molecularly imprinted cryogel column and to test the entomopathogenic diverse effect of beauvericin on the larvae of Galleria mellonella, Tenebrio molitor and Leptinotarsa decemlineata with different application methods at different concentrations (0.001M, 0.0001M, 0.0000 M, and 0.000001 M BEA) of beauvericin. In the study, beauvericin synthesized from 3 different B. bassiana and 3 different P. fumosoroseus strains were purified using a molecularly imprinted cryogel column. It was found that the maximum adsorption of BEA from the beauvericin-imprinted cryogel column occurred in MES buffer pH 6.5, at 25°C, at a flow rate of 1 mL/min. Beauvericin purified from six different fungal sources and commercial BEA were tested on G. mellonella and T. molitor larvae by injection and spraying methods. It was found that Ank12-BEA applied by injection and spraying methods on G. mellonella larvae killed half of the insect population in 2.370 days, and 2.819 days, respectively. KVL 03129-BEA applied on T. molitor larvae using injection method and spraying methods killed half of the insect population in 1.904 days, and 4.918 days, respectively. Beauvericin purified from six different fungal sources and commercial BEA were tested on L. decemlineata larvae by injection, spraying, and leaf dipping methods. It was found that 0614-BEA applied by injection, spraying and leaf dipping methods on L. decemlineata larvae killed half of the insect population in 8.053 days, 9.160 days, and 10.831 days, respectively. Beauvericin purified from six different fungal sources was found to be successful on insects at all application methods and all beauvericin concentrations. According to LT50 values, the highest BEA concentration was found to be the most effective. Based on the lethal dose values on the 5th, 8th, and 10th days, it was found that as the exposure time of insects to BEA increased, the dose of BEA needed to kill half the insect population decreased.