Entomopatojen fungusların turunçgil uzun antenli böceği anoplophora chinensis (forster, col.: cerambycidae) üzerindeki etkinliğinin araştırılması
Efficacy of entomopathogenic fungi against the citrus longhorned beetle anoplophora chinensis (forster, col.: cerambycidae)
  1. Tez No: 942841
  2. Yazar: FURKAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KARABÖRKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Turunçgil uzun antenli böceği, Anoplophora chinensis Forster (Coleoptera: Cerambycidae) önemli bir istilacı böcek türü olup, 100'den fazla bitki türünde ciddi derecede zarar oluşturmaktadır. Bu çalışma, entomopatojen fungus türlerinin A. chinensis'e karşı etkinliklerinin araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Bu kapsamda, Beauveria bassiana (15), Metarhizium anisopliae (4), Cordyceps confragosa (1) ve Purpureocillium lilacinum (1) türlerine ait toplamda 21 izolat etkinlik çalışmalarında kullanılmıştır. Beauveria bassiana'ya ait izolatlardan 3 tanesi (TR-54-BB-1, TR-54-BB-2 ve TR-54-BB-3), zararlının ergin bireylerinden elde edilen izolatlardan seçilmiştir. Beauveria bassiana strain Bb-1 içerikli ticari preparat ise, yerel izolatların etkinliklerinin karşılaştırılması amacıyla kullanılmıştır. Denemeler her bir tekerrürde 15 adet böcek olacak şekilde 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Her izolat için 1x108 spor/mL spor süspansiyonları hazırlanarak, püskürtme yöntemiyle ergin böceklere uygulanmıştır. Kontrol grupları ise, aynı prosedürlere tabi tutulmuş ve aynı miktarda steril saf su uygulanmıştır. Denemeler, 15 gün boyunca 28±2 °C sıcaklık, %60±5 nem ve 14:10 (aydınlık/karanlık) fotoperiyota ayarlı iklim odasında günlük olarak takip edilmiş, ölen birey sayıları kaydedilmiş ve kümülatif ölüm oranları her bir izolat için belirlenmiştir. Zararlıya karşı uygulanan izolatların %93,33 ile %46,67 arasında değişen oranlarda öldürücü etki gösterdiği ve mikozis oranlarının ise %95,56 ile %35,56 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında en etkili izolatların, M. anisopliae YK41 (%93,33), YK40 (%91,11), YK35 (%91,11) ile B. bassiana YK16 (%91,11) olduğu belirlenmiştir. Metarhizium anisopliae izolatlarında mikozis oranları %70'in üzerinde belirlenirken, B. bassiana YK16 izolatında ise %57,78 olarak belirlenmiştir. Purpureocillium lilacinum (TR-SM-7) ve C. confragosa (TR-OR-1) izolatları ise, sırasıyla %66,67 ve %64,44 öldürücü etki göstermiştir. Probit analizleri sonucunda izolatlara ait LT50 değerlerinin 8,49 ile 14,55 gün, LT90 değerlerinin ise 13,37 ile 21,73 gün arasında değiştiği belirlenmiştir. Özellikle M. anisopliae YK40 (LT50=8,49 gün) ve B. bassiana YK7 (LT50=9,28 gün) izolatları, kısa sürede etkili olmasıyla öne çıkmıştır. TUB kaynaklı B. bassiana izolatlarından öne çıkan TR-54-BB-3'ün LT50 ve LT90 değerleri ise 9,98 ve 15,09 gün olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, P. lilacinum TR-SM-7 izolatının LT50 ve LT90 değerleri sırasıyla 11,43 ve 17,44 gün; C. confragosa TR-OR-1 izolatının ise 12,59 ve 18,80 gün olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma A. chinensis'e karşı etkili olduğu belirlenen izolatların, biyolojik mücadelede önemli bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The citrus longhorned beetle, Anoplophora chinensis Forster (Coleoptera: Cerambycidae), is a significant invasive pest species that causes serious damage to more than 100 plant species. This study was conducted to evaluate the effectiveness of various entomopathogenic fungi against A. chinensis. In total, 21 fungal isolates belonging to Beauveria bassiana (15), Metarhizium anisopliae (4), Cordyceps confragosa (1), and Purpureocillium lilacinum (1) were used in the bioassays. Among the B. bassiana isolates, three (TR-54-BB-1, TR-54-BB-2, and TR-54-BB-3) were selected from isolates obtained from adult A. chinensis. A commercial product containing B. bassiana strain Bb-1 was included to compare the efficacy of native isolates. The experiments were carried out with three replicates per treatment, each consisting of 15 adult beetles. Spore suspensions of 1x108 spore/mL were prepared for each isolate and applied to the adult beetles using a spraying method. Control groups exposed to same treatment procedure but were sprayed with sterile distilled water instead of spore suspension. All experiments were conducted to controlled conditions including 28±2 °C, 60±5% relative humidity, and a 14:10 (light:dark) photoperiod for 15 days. Mortality was recorded daily, and cumulative mortality rates were calculated for each isolate. The tested isolates caused mortality rates ranging from 93,33% to 46,67%, while mycosis rates ranged between 95,56% and 35,56%. The most effective isolates were identified as M. anisopliae YK41 (93,33%), YK40 (91,11%), YK35 (91,11%), and B. bassiana YK16 (91,11%). Mycosis rates of the M. anisopliae isolates were above 70%, while that of the B. bassiana isolate YK16 was 57,78%. The P. lilacinum TR-SM-7 and C. confragosa TR-OR-1 isolates caused mortality rates of 66,67% and 64,44%, respectively. Based on probit analysis, LT50 values for the tested isolates ranged from 8,49 to 14,55 days, while LT90 values ranged from 13,37 to 21,73 days. In particular, M. anisopliae YK40 (LT50=8,49 days) and B. bassiana YK7 (LT50=9,28 days) stood out for their rapid effectiveness. Among the B. bassiana isolates obtained from A. chinensis adults, TR-54-BB-3 showed promising results with LT50 and LT90 values of 9,98 and 15,09 days, respectively. Additionally, P. lilacinum TR-SM-7 showed LT50 and LT90 values of 11,43 and 17,44 days, while C. confragosa TR-OR-1 recorded values of 12,59 and 18,80 days. In conclusion, this study reveals that the isolates found to be effective against A. chinensis possess significant potential for use in biological control.