Tükenmişliğin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde kişilik özelliklerinin rolü: Havalimanı yer hizmeti çalışanlarında bir araştırma
The role of personal traits on the relationship between burnout and turnover intention: A research on the airport graund handling service employees
- Tez No: 572035
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Sivil havacılık alanında faaliyet gösteren yer hizmeti işletmelerinde çalışanların, tükenmişlik düzeyleri ve kişilik özellikleri işten ayrılma niyetlerinde etkili olan unsurlardır. Bu çalışmanın amacı, sivil havacılık alanında faaliyet gösteren yer hizmetleri işletmelerinde çalışanlarının tükenmişlik düzeylerinin işten ayrılma niyetleri üzerindeki etkisinde, çalışanların kişilik özelliklerinin bir rolü olup olmadığının araştırılmasıdır. Araştırma, nicel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Sayısal veriler elde etmek amacıyla anket formu kullanılmıştır. 1-29 Kasım 2018 tarihleri arasında İstanbul Atatürk havalimanı X Yer Hizmetleri İşletmesi'nde çalışan personele“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”,“Beş Faktör Kişilik Özellikleri Ölçeği”ve“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”içeren anket formu uygulanmıştır. 126 kadın ve 281 erkek olmak üzere toplam 407 kişiye ulaşılmıştır. Araştırma sonucuna göre çalışanların tükenmişlik durumlarının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde kişilik özelliklerinin düzenleyici etkisi olduğu tespit edilmiş ve yer hizmeti işletmeleri için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The level of burnout and the personality characteristics of the employees working in ground handling services of civil aviation are the factors affecting turnover intention. The aim of this study is to investigate whether there is an effect of employees' personality characteristics in the impact of their burnout levels on their turnover intention. The research has been carried out by quantitative research method. A questionnaire has been used to obtain numerical data. A questionnaire, which includes“Maslach Burnout Scale”,“Five Factor Personality Characteristics Scale”and“Turnover İntention Scale”, has been applied to the personnel working in Istanbul Atatürk Airport X Ground Handling Services between 1-29 November 2018. A total of 407 people, 126 female and 281 male, have been reached. According to the results of the study, it has been found that the personality characteristic of the employees are regulatory effective in the burnout status on the turnover intention and recommendations have been developed for ground handling companies.