Avrupa Birliği fonlarının Türkiye'de sivil toplum alanına etkisi
Impact of European Union funds on civil society in Turkey
  1. Tez No: 758903
  2. Yazar: EREN TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa' da Siyasal İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüz demokrasi anlayışında vatandaşların kendilerini ilgilendiren sorunlara karşı politik bir özne olarak siyasal hayata katılımlarının sağlanması bir gereklilik olarak kabul edilmektedir. Sivil toplum ise vatandaşların siyasi partilere ya da çıkar gruplarına dahil olmak zorunda kalmadan siyasal hayata katılabilmelerini sağlayan alan olarak demokrasilerin vazgeçilmez unsuru olarak ele alınmaktadır. Türkiye siyasi tarihinde ise devlet ve ideolojik örgütlenmeler karşısında görece zayıf kalan sivil toplum, Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerinin başlaması ve katılım öncesi yardımlarının sivil toplum kuruluşları için gelir kaynağı haline gelmesinin ardından alanını genişletmiştir. Bu çalışmanın amacı, AB fonlarının Türkiye'de sivil toplum alanında ve savunuculuk eksenli çalışan sivil toplum kuruluşlarının işleyişlerinde nasıl değişimler meydana getirdiğini incelemektir. Bu çalışma kapsamında yürütülen saha çalışmasında AB fonlarından faydalanan sivil toplum kuruluşlarında çalışan 12 sivil toplum profesyoneli ile görüşülmüş ve Türkiye'de sivil toplumun mevcut yapısal sorunları derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's understanding of democracy, it is accepted as a necessity to ensure that citizens participate in political life as a political subject against the problems that concern them. Civil society is considered as an indispensable element of democracies as the area that enables citizens to participate in political life without having to join political parties or interest groups. Civil society, which remained relatively weak in the face of the state and ideological organizations in the political history of Turkey, expanded its field after the negotiations for full membership with the European Union and pre-accession aid became a source of income for NGOs. The aim of this study is to examine how EU funds have brought about changes in the structure of civil society and advocacy of NGOs. During the fieldwork conducted for this study, 12 civil society professionals working in NGOs benefiting from EU funds were interviewed and the existing structural problems of civil society in Turkey were compiled.