İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının proaktif çalışma davranışı üzerindeki etkisi ve öğrenen örgüt algılarının aracı rolü
The effect of human resources management practices on proactive work behavior and the intermediate role of learning organization perceptions
- Tez No: 758922
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Proktif çalışma davranışı, birçok organizasyon tarafından olumlu olarak görülen ve istenilen davranışlardandır. Aynı zamanda günümüzdeki rekabet ortamında çalışanların sadece görevlerini yerine getirmeleri yetersiz kalmaktadır. Bu doğrultuda proaktif çalışma davranışı hem işletme performansı hem de proaktif çalışanlara ihtiyaç duyulması açısından önemli görülmektedir. Bu çalışmada, insan kaynakları uygulamalarının proaktif çalışma davranışı üzerindeki etkisinde öğrenen örgüt algısının aracı rolü incelenmektedir. Araştırma, havayolu yolcu taşımacılığı sektöründe gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarında, insan kaynakları uygulamalarının proaktif çalışma davranışı üzerinde etkili; öğrenen örgüt algısının proaktif çalışma davranışı üzerinde etkili, insan kaynakları uygulamalarının öğrenen örgüt algısı üzerinde etkili olduğu ortaya konulmuştur. Ek olarak, insan kaynakları uygulamalarının proaktif çalışma davranışı üzerinde öğrenen örgüt algısının aracı rolü bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca, çalışanların demografik özelliklerine göre proaktif çalışma davranışı ve öğrenen örgüt algılarının farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Proactive work behavior is one of the behaviors that are seen as positive and desired by many organizations. At the same time, in today's competitive environment, it is insufficient for employees to fulfill their duties alone. In this respect, proactive work behavior is considered important in terms of both business performance and the need for proactivity. In this study, the mediating role of learning organization perception in the effect of human resources practices on proactive work behavior is examined. The research was carried out in airline passenger transport industry. In accordance with the results, human resources practices are effective on proactive work behavior. Learning organization perception is effective on proactive work behavior. It has been revealed which human resources practices are effective on the perception of learning organization. Further, it has been bringing out that human resources applications have a mediating role of learning organization perception on proactive work behavior. In addition, it was investigated whether the proactive work behavior and learning organization perceptions differed in accordance with the demographic features of the participants.