Revising the heroic tandem in Louis de Bernieres' Captain Corelli's Mandolin
Louis de Bernieres'in Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini'nin de kahramanlık arkadaşlığının incelenmesi
- Tez No: 758935
- Danışmanlar: PROF. DR. TATIANA GOLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın, Louis de Bernieres'in Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini romanında rastlanan kahraman ikilisinin imgelerini ve erkeklik olgusunu, cinsiyet meselelerini ve duygularını tanımlamayı amaçlayan mütevazi ve sınırlı bir amacı vardır. Louis de Bernieres'in romanları oldukça karışık ve mitle olan ilişkisini değerlendirmek için dikkate değerdir. Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini romanı dikkate alındığında, postmodern bir dünyada insan varlığını ve ruhsal ikilemlerini göstermek ve sorgulamak için miti bir araç olarak ele alan bir eser olduğu söylenebilir. Bu gerçeklikle hareketle, Carlo Piero Guercio, Yüzbaşı Corelli ve Pelegia'nın çağdaş dünyada kahraman ve kadın kahraman olarak sunulmaktadır. Romandaki kahramanlık kavramını açıklamak için cinsiyet kavramı da romanda önemli bir unsurdur. Bu bakımdan yazar mitleri özgün bir şekilde yeniden düşünmek için çeşitli kapılar açıyor. Bu nedenle mitsel hikayelerle oynuyor, onları çağdaş kahramanlık anlayışına uygun olarak yapı bozumuna uğratıyor ve sonra hikayeleri yeniden inşa ediyor. Buna göre, yazarın asıl amacı çağdaş insanların gözünde yeni anlamların nasıl ortaya çıktığını göstermektir. Bu bağlamda, bu çalışma epik arkadaşlığın önemini ve geçmişte ilişkilerin nasıl olduğunu ve epik arkadaşlığın postmodern bir çalışma Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini'nde yeniden gözden geçirilmesini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study has a modest and limited aim to describe the flexibility of the heroic concept, images of the heroic tandem and phenomena of masculinity, gender issues and sentiment which are to be found throughout Louis de Bernieres' novel Captain Corelli's Mandolin. Louis de Bernieres' novels are quite complex and notewothy to analyze in relation to myth. Considering the novel Captain Corelli's Mandolin, it can be said that it is a work which handles myth as a medium in order to demonstrate and question psychological dilemmas and human existence in a postmodern world. In the view of fact that Carlo Piero Guercio, Captain Corelli and Pelagia are presented as hero and heroines in the contemporary world. The concept of the gender is also vital aspect in the novel in order to explain the heroism concept in the novel. In this respect the novelist opens various gates in order to re-think myths in an original way. Therefore, he plays with the mythical stories, he deconstructs and then reconstructs them in the way of thinking contemporary understanding of heroism. Accordingly, his main aim is to show how new meanings occur in the eyes of contemporary people. From this point of view, this study displays the importance of heroic tandems and how their relationships are in the past and revised versions of heroic tandems in a postmodern work Captain Corelli's Mandolin.