Karşılaştırmalı elektronik demokrasi: İspanya ve İsviçre örneği
Comparative elektronic democracy: The case of Spain and Switzerland
- Tez No: 758951
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA AYDIN HALİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bilgi ve İletişim Teknolojisi; sosyal alandan, eğitim sektörüne; ekonomik alandan, siyasal alana kadar hayatımızın her alanında yardımcı araç olarak yaşamımızı biçimlendirmiştir ve biçimlendirmeye devam etmektedir. Özellikle insanlar arası mesafeyi ortadan kaldıran BİT, sunduğu teknoloji ile demokrasi için de yeni bir dönem başlatmaktadır. Demokrasinin imkânsızlığına karşı BİT, günümüzde tam anlamı ile demokrasinin var olabileceğini çeşitli araçlar ile insanlığa göstermektedir. Bugün BİT kullanılarak gerçekleştirilen siyasal katılıma e-demokrasi denmektedir. 1848 yılından beri doğrudan demokrasi yönetim biçimi ile yönetilen İsviçre ve henüz yeni olmasına karşın 1977 yılında demokratik yönetim biçimine hızla adapte olmuş İspanya da belirgin e-demokrasi araçlarını kullanmaktadır. Bu araştırmanın amacı da iki farklı demokrasi tarihine sahip İsviçre ve İspanya ülke örneklerini vererek, e-demokrasinin uygulanabilirliğini sorgulamaktır. İkincil verilerden (siyasi akademik yazın, ilgili endeksler, haber kaynakları, strateji planları) yararlanılarak sunulan çalışmada, BİT'nin 'internet güvenliği' sorunu dışında demokrasiye iyi yönde hizmet ettiği gözlemlenmiştir. İsviçre örneğinde, BİT doğrudan demokrasiye hizmet ederek ülke yönetimini kolaylaştırmıştır ve ülkede internet güvenliği dikkate alınarak çalışmalar yürütülmektedir. Bu bağlamda İsviçre'de e-devlet, e-oylama, siyasal katılım araçları oldukça dikkat çekmektedir. İspanya örneğinde; 'Pegasus Casus Yazılım' skandalı ile internet güvenliği sarsılmış olsa da; ülkede e-demokrasi araçlarından, e-devlet, e-siyasi parti ve yerelde 'decide.madrid.es' portalı e-demokrasi adına önemli girişimlerdir. Bu çalışmanın sonucunda BİT'nin kullanım amacına göre şekillenebilen muazzam bir araç olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ICT has shaped and continues to shape every area of our lives with helpful tools, from the social domain to educational sector, and from economy to politics. Specifically, ICT and the technology it offers is starting a new era for democracy as it eliminates the distance between people. Through a variety of tools, ICT, against the impossibility of democracy, is showing humanity the true meaning of what all that democracy could be. Today, the political participation achieved using ICT is called e-democracy. Switzerland, governed by democratic administration since 1848, and Spain, which despite being new, quickly adapted to a democratic government in 1977, both use specific e-democracy tools. The purpose of this research is to examine the applicability of e-democracy using the examples of Switzerland and Spain who have two different democratic histories. In this proposed research, drawing off secondary sources (political academic literature, related indexes, news sources, strategy plans), it was observed that besides ICT's“internet security”problem, ICT serves democracy well. In the example of Switzerland, ICT made governing the country easier through serving democracy directly, and work is being carried out by taking the country's internet security into consideration. In this context, the e-government, e-voting and political attendance in Switzerland are drawing a considerable amount of attention. In the example of Spain, even though internet security was shaken with the“Pegasus Spy Software”scandal, the country's e-democracy tools of e-government, e-political party and the local“decide.madrid.es”portal are important beginnings in the name of e-democracy. As a result of this research, it has been determined that ICT is an enormous tool that can be shaped according to its purpose.