Çevrimiçi müzakereyi ölçmek: Ekşi Sözlük tartışmalarının karşılaştırmalı analizi
Measuring deliberation online:a comparative analysis of discussions on Ekşi Sözlük
- Tez No: 605310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE ÖZÇOBAN ÜSTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Geleneksel temsili demokratik kurumlardaki temsil krizi derinleştikçe, müzakereci demokrasi gibi yeni demokrasi formlarının önemi giderek artmaktadır. Merkezine müzakereyi ve izanı koyan müzakereci demokrasi bir demokrasi formudur. Bu tezin amacı da Ekşi Sözlük'teki çevrimiçi müzakereci demokratik pratikleri ölçmektir. İnternetin daha ulaşılabilir hale gelmesiyle birlikte, temsili demokrasiyi ortaya çıkaran nedenleri ortadan kaldırma potansiyeli de artmaktadır. Demokratik pratiklerin gerçekleştirilebileceği bu yeni platformda, yani internette, yeni demokrasi formlarının da dikkate alınması elzem hale gelir. Bunun mümkün olup olmadığını görmek için de Ekşi Sözlük gibi forum benzeri yapılarda yapılan siyasi tartışmalarda müzakereci demokrasinin mevcut olup olmadığına bakmak gerekmektedir. Çevrimiçi Grup Müzakeresi Kodlama Şeması kullanılarak farklı siyasi tartışmalarda toplam 3,706 Ekşi Sözlük girisi bu tez altında incelenmiştir. Analitik ve sosyal boyutlar olmak üzere yedi ayrı gösterge tanımlanmıştır, bunlar; bilgi temeli yaratma, değerler, çözüm tanımlama, çözüm değerlendirme, ortak iyiye yönelim, saygı ve karşılıklılıktır.
Özet (Çeviri)
As the crisis of representation deepens in the traditional representative democratic institutions, new forms of democracy such as deliberative democracy become more significant. Deliberative Democracy is a form of democracy which centres deliberation and consideration to its core. The objective of this thesis is to measure online deliberative democratic practices on Ekşi Sözlük. As the internet become more reachable, it creates a potential to remove the reasons that created representative democracy. New forms of democracy, then, should be considered in this new platform of democratic practices -the internet. Analysing whether deliberative democratic practices are accomplished in political discussions on forum-like websites such as Ekşi Sözlük, is a way to see new forms of democracy is possible in the internet. By using the Online Group Deliberation Coding Scheme, 3,706 Ekşi Sözlük entries were analysed in three topics on different political issues. Seven indicators were defined under analytical and social dimensions: creating an information base, values, identifying solutions, weighing solutions, common good orientation, respect, and reciprocity.