Yetişkinlerde öz yeterlik, değerler ve sosyal güvende hissetme arasındaki ilişkiler
Relationships between self-efficacy, values and feeling socially secure in adults
  1. Tez No: 758969
  2. Yazar: ESİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkinlerde öz yeterlik, değerler ve sosyal güvende hissetme arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırma nicel araştırma deseni içerisinde yer alan ilişkisel tarama modeliyle yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 21 yaş ve üzeri yetişkinler oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde ise araştırmaya gönüllü olarak katılan 21 yaş ve üzeri 517 kişi yer almıştır. Bu araştırmada veri toplamak amacıyla Sosyo-Demografik Bilgi Formu ile birlikte Genel Öz Yeterlik Ölçeği, Değerler Ölçeğ ve Sosyal Güvende Hissetme ve Memnuniyet Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde, genel öz yeterlilik düzeyleri ile değerler ve sosyal güvende hissetme ve memnuniyet düzeyleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Katılımcıların genel öz yeterlilik düzeyleri arttıkça değerler ve sosyal güvende hissetme ve memnuniyet düzeylerinin de arttığı belirlenmiştir. Ek olarak, değerler düzeyi ile sosyal güvende hissetme ve memnuniyet düzeyleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Katılımcıların değerler düzeyi artıkça sosyal güvende hissetme ve memnuniyet düzeylerinin de arttığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular ilgili yazın temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between self-efficacy, values and feeling socially secure in adults. The research was conducted with the relational survey model within the quantitative research design. The population of the study consists of adults aged 21 and over. The sample of the research included 517 people aged 21 and over who voluntarily participated in the research. Socio-Demographic Information Form, General Self-Efficacy Scale, Values Scale and Feeling Socially Secure and Satisfaction Scale were used to collect data in this study. When the findings of the study were examined, it was found that there were positive and significant relationships between general self-efficacy levels and values and feeling socially secure and satisfaction levels. It was determined that as the participants' general self-efficacy levels increased, their values and feeling socially secure and satisfaction levels also increased. In addition, it was found that there were positive and significant relationships between values levels and feeling socially secure and satisfaction levels. It was determined that as the values levels of the participants increased, their levels of feeling socially secure and satisfaction also increased. The findings were discussed on the basis of the related literature.