Okullardaki örgütsel sinerji düzeyi ile öğretmen liderliği arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The examination of the relationships between the perceptions of organizational synergy in schools and teacher leadership
- Tez No: 759035
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR BOZKURT BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma öğretmenlerin görev yaptıkları okullardaki örgütsel sinerji düzeyi ile öğretmen liderliği arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evrenini, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Uşak ilinde okullarda görev yapan 2798 öğretmen, örneklemini ise kolay ulaşılabilir örnekleme yolu ile ulaşılabilen 310 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veriler“Örgütsel Sinerji”ve“Öğretmen Liderlik”ölçekleri kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; Öğretmenlerin okul içindeki örgütsel sinerji düzeyine ilişkin algıları yüksektir. Öğretmenlerin örgütsel sinerjiye yönelik algıları, okul düzeyine göre farklılaşmaktadır. Lise öğretmenlerinin örgütsel sinerjiye yönelik algıları, ilkokul ve ortaokul düzeyinde görev yapan öğretmenlere göre daha düşüktür. Yine ön lisans ve lisans eğitimine sahip öğretmenlerinin örgütsel sinerjiye yönelik algıları, yüksek lisans eğitimi almış öğretmenlere göre daha yüksektir. Öğretmenlerin okul içindeki örgütsel sinerjiye yönelik algıları diğer değişkenleri açısından ise farklılaşmamaktadır. Yine araştırmaya göre öğretmenlerin okuldaki liderlik rolü algılarının yüksektir. Öğretmenlerin liderlik rolüne yönelik algıları cinsiyet, kıdem yılı, mezuniyet durumu, görev yaptıkları okullardaki öğretmen sayısı ve aynı okulda yaklaşık çalışma süresi, değişkenlerine göre farklılaşmamaktadır. Okul düzeyine göre ise, lise öğretmenlerinin liderlik rolüne yönelik algıları ilkokul düzeyinde görev yapan öğretmenlere göre daha düşüktür. Araştırmada öğretmenlerin okul içerisindeki örgütsel sinerji algıları ile liderlik düzeyleri arasından anlamlı, pozitif yönde ve yüksek düzeyden ilişkiler bulunmakta ve okul içindeki örgütsel sinerji algıları liderlik düzeylerini anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Okullardaki sinerji düzeyinin artması için öğretmenlerin takım çalışmasına teşvik edilmesi, ortak etkileşimleri için etkinlikler düzenlenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the relationship between teachers' perceptions of organizational synergy in schools and their perceptions of the teaching leadership role. This research was designed correlational design. The population of the research was 2798 teachers and the sample of the research is 310 teachers who can be reached through easily accessible sampling. The data of the research were collected by using the“Organizational Synergy Scale”and“Teacher Leadership Scale”. According to the results obtained from the research, teachers' perceptions about the level of organizational synergy within the school are high. It is seen that the organizational synergy perceptions of the teachers in their schools differed significantly in terms of the school level variable and high school teachers' perceptions of organizational synergy are lower than teachers working at primary and secondary school levels. According to the graduation status, the perception of organizational synergy of teachers with associate degree and undergraduate education is higher than teachers with postgraduate education. Teachers' perceptions of organizational synergy within the school don't differ in terms of other variables. In addition, according to the research, teachers' perception of leadership role in school is high. Also, no difference was detected between the perceptions of the teachers regarding the leadership role according to the variables of gender, seniority, graduation status, the number of teachers in the school and the approximate duration of working in the same school. The high school teachers' perceptions of the leadership role is lower than those of primary school teachers. In the research, there are significant, positive and high-level relationships between teachers' perceptions of organizational synergy within the school and their leadership levels, and organizational synergy perceptions within the school significantly predict their leadership levels. It can be recommended to encourage teachers to work in teams and to organize activities for their common interactions in order to increase the level of synergy in schools.