Uluslararası spor organizasyonlarının ev sahibi şehre etkileri (2023 UEFA şampiyonlar Ligi Finali İstanbul örneği)
Impacts of international sports organizations on the host city (2023 UEFA Champions league final istanbul example)
- Tez No: 759068
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH ÖZTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu araştırmanın amacı İstanbul ilinde düzenlenecek olan 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Final müsabakasının şehre etkilerini ve ardından bırakacağı mirasın neler olduğunu ortaya çıkarmaktır. Bu çok yönlü etkileri derinlemesine incelemek için araştırmada yöntem olarak nitel araştırma yöntemi, yaklaşım olarak durum çalışması (case study) seçilmiştir. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış sorulardan oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma grubunu amaçsal örneklem kullanılarak seçilmiştir. Bu grup spor ve futbola ilgi duyan ve konu kapsamında belli bir birikim sahibi olan taraftarlar, spor yazarları, antrenörler, beden eğitimi ve spor öğretmenleri, akademisyenler, spor yöneticileri ve spor adamlarının içinden çalışmaya katkı sağlayacağı düşünülen 16 kişiden oluşmaktadır. Bu 16 kişiyle yapılan mülakatlar sonucunda araştırma verileri ortaya çıkmıştır. Bu veriler tümevarımsal bir yol izlenerek önce kodlanmış, kodlardan kategorilere, kategorilerden temalara ulaşılmıştır. Bu analizler sonucunda şampiyonlar ligi finalinin ev sahibi şehir İstanbul'a etkileri beş ana tema ve bu temalara bağlı on beş alt tema ortaya çıkmıştır. Bu ana temalar; tanınırlık ve prestij bakımından etkiler, siyaset ve lobi faaliyetleri bakımından etkiler, ekonomik ve turizm bakımından etkiler, sosyo-kültürel ve sportif miras bakımından etkiler ve ev sahipliği beraberinde gelen muhtemel riskler ve beklenmedik durumlar şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the effects of the 2023 UEFA Champions League Final, which will be held in Istanbul, on the city and what the legacy will be. In order to examine these multifaceted effects in depth, qualitative research method was chosen as the method and case study was chosen as the approach. In this study, an interview form consisting of semi-structured questions was used as a data collection tool. The research group was selected using purposive sampling. This group consists of 16 people who are interested in sports and football and who have a certain knowledge in the subject, including fans, sports writers, trainers, physical education and sports teachers, academics, sports managers and sportsmen who are thought to contribute to the study. As a result of the interviews with these 16 people, research data emerged. These data were first coded by following an inductive way, and categories were reached from the codes, and themes were reached from the categories. As a result of these analyzes, the effects of the champions league final on the host city Istanbul, five main themes and fifteen sub-themes related to these themes emerged. These main themes are; effects in terms of recognition and prestige, effects in terms of politics and lobbying, effects in terms of economic and tourism, effects in terms of socio-cultural and sports heritage, and possible risks and unexpected situations that come with hosting.