İnme hastalarında denge ve postürün konuşma fonksiyonuna olan etkisinin incelenmesi
İnvestigation of the effect of balance and posture on SPEECH function in stroke patients
  1. Tez No: 759081
  2. Yazar: MİNE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN KURUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma inme hastalarında dil ve konuşma fonksiyonu ile postür ve denge arasında ilişkinin olup olmadığını, ilişkinin konuşma fonksiyonunun hangi alt alanı ile arasında olduğunu araştırmak üzere yapılmıştır. Çalışmaya konuşma bozukluğu olan ve kognitif bozukluğu olmayan (Mini Mental Test puanı 24'den büyük veya eşit) on sekiz inme hastası dahil edilmiştir. İnmeli bireylerin denge ve postürleri Berg Denge Testi (BBT) ve İnmeli Hastalar İçin Postural Değerlendirme Ölçeği (PASS-T) kullanılarak değerlendirilirken, yaşam kaliteleri İnme ve Afazi Yaşam Kalitesi-39 Testi (SAQOL-39) kullanılarak değerlendirilmiştir. Bireylerin konuşma fonksiyonlarını değerlendirmek için Gülhane Afazi Testi-2 (GAT-2) kullanılırken subjektif ses analizi değerlendirmeleri Sesle İlişkili Yaşam Kalitesi Ölçeği (SİYKÖ) ile yapılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 59,00 ± 14,72; Mini Mental Test puan ortalaması 26,16±2,00'dir. İstatistiksel analizlere göre BBT puanı ile GAT-2 (r:0.552, p=0.017) ve BBT puanı ile SAQOL-39 ortalama puanı (r:0.589, p=0.010) arasında anlamlı ilişki bulunurken; BDT'nin SİYKÖ (r:-0.075, p=0.768) ile anlamlı ilişkisi bulunmamıştır. PASS-T'nin SAQOL-39 ile anlamlı ilişkisi bulunurken (r:0.499, p=0.035), GAT-2 ile (r:0.388, p=0.112) anlamlı ilişkisi bulunmamıştır. Ayrıca SAQOL-39 ortalama puanı ile GAT-2 toplam puanı arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (r:0,606, p=0.008). Çalışmanın bulguları ışığında, inmeli bireylerde denge fonksiyonları ile konuşma fonksiyonu ve yaşam kaliteleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişkinin olduğu, dengeleri iyi olan hastaların genel seviyelerinin ve konuşma fonksiyonlarının iyi olabileceği sonucuna varılmıştır. Ancak konuşma fonksiyonlarının iyi olabileceği yönündeki çıkarım postür için yapılamamaktadır. Sonuç olarak değerlendirmenin tedavideki önemi dolayısıyla dil ve konuşma terapisi alan ve alacak olan inmeli hastaların denge ve postüral fonksiyonlar açısından da değerlendirilmesinin bireylerin konuşma fonksiyonlarını geliştirecek uygun tedavi programı hazırlanmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate whether there is a relationship between language and speech function and posture and balance in stroke patients, and to which sub-area of speech function the relationship is. Eighteen stroke patients with speech impairment and no cognitive impairment (Mini Mental Test score greater than or equal to 24) were included in the study. Balance and posture of stroke individuals were evaluated using the Berg Balance Test (BBT) and Postural Rating Scale for Stroke Patients (PASS-T), while their quality of life was evaluated using the Stroke and Aphasia Quality of Life-39 Test (SAQOL-39). While the Gülhane Aphasia Test-2 (GAT-2) was used to evaluate the speech functions of individuals, subjective voice analysis evaluations were made with the Voice-Related Quality of Life Scale (SIYQ). The mean age of the individuals participating in the study was 59.00 ± 14.72; The mean score of the Mini Mental Test is 26.16±2.00. According to statistical analysis, there was a significant relationship between BBT score and GAT-2 (r:0.552, p=0.017) and BBT score and SAQOL-39 mean score (r:0.589, p=0.010); There was no significant relationship between CBT and HRQOL (r:-0.075, p=0.768). While there was a significant relationship between PASS-T and SAQOL-39 (r:0.499, p=0.035), no significant relationship was found with GAT-2 (r:0.388, p=0.112). In addition, a significant correlation was found between the SAQOL-39 mean score and the GAT-2 total score (r:0.606, p=0.008). In the light of the findings of the study, it was concluded that there is a statistically significant relationship between balance functions and speech function and quality of life in individuals with stroke, and that the general levels and speech functions of patients with good balance may be good. However, the inference that speech functions may be good cannot be made for posture. As a result, due to the importance of evaluation in treatment, it is thought that the evaluation of stroke patients who receive or will receive speech and language therapy in terms of balance and postural functions will contribute to the preparation of an appropriate treatment program that will improve the speech functions of individuals.