İnmeli bireylerde dansla tedavinin denge, düşme, postür ve gövde kontrolüne etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of dance therapy on balance, falling, posture and trunk control in individuals with stroke
- Tez No: 815995
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnmeli bireylerde, dansla tedavinin denge, düşme, postür, gövde kontrolü, fonksiyonel bağımsızlık ve anksiyete üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapılan çalışmaya, yaşları 18-45 yıl arasında değişen, 18'i kadın, 24'ü erkek toplam 42 birey dahil edildi. Bireyler tedavi (28,57± 10,59) ve kontrol (34,05 ± 9,95) grubu olarak iki gruba ayrıldı. Her grupta 21 birey yer aldı. Kontrol grubuna klasik fizyoterapi ve sanat etkinliği, tedavi grubuna ise klasik fizyoterapiye ek olarak dansla tedavi uygulandı. Bireylerin denge değerlendirmeleri için Berg Denge Ölçeği ve Mini-BESTest kullanıldı. Düşmenin değerlendirilmesinde, Uluslararası Düşme Etkinliği Ölçeği, postürün değerlendirilmesi için İnmeli Hastalarda Postüral Değerlendirme Ölçeği, gövde kontrolü için Gövde Bozukluk Ölçeği uygulandı. Günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlığı Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği ile değerlendirilirken, anksiyete için Beck Anksiyete Ölçeği kullanıldı. Tedavi ve kontrol grubundaki hastalara 8 hafta boyunca, haftada 2 gün fizyoterapist eşliğinde tedavi uygulandı ve 16 seans sonunda her iki grupta tedavi öncesi ve sonrası değerlendirmeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
A total of 42 individuals, 18 female and 24 male, aged between 18-45 years, were included in the study, which was conducted to investigate its effects on trunk control, functional independence and anxiety. Individuals were divided into two groups as treatment (28,57± 10,59) and control (34,05 ± 9,95) groups. There were 21 individuals in each group. Classical physiotherapy and art activity was applied to the control group, and dance treatment was applied to the treatment group in addition to classical physiotherapy. Berg Balance Scale and Mini-BESTest were used for balance assessment of individuals. In assessing the fall, The International Fall Efficiency Scale was used to assess posture, the Postural Assessment Scale in Patients with Stroke, and the Trunk Impairment Scale for trunk control were used. While independence in activities of daily living was evaluated with the Functional Independence Scale, Beck Anxiety Scale was used for anxiety. The patients in the treatment and control groups were treated with a physiotherapist 2 days a week for 8 weeks, and at the end of 16 sessions, both groups were evaluated before and after the treatment.