Piridin bazlı oksim ligandı ile geçiş metal komplekslerinin sentezi ve bazı özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and some properties of transition metal complexes with pyridine based oxyme ligand
- Tez No: 759082
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada diasetil monoksim kullanılarak literatürde bulunmayan iki dişli oksim türevi ligand elde edildi. Bu ligandlara Ni (II), Cu (II) ve Co (II) metal tuzu eklenerek, 3 adet yeni kompleks sentezlendi. Sentezlenen ligand ve kompleksler, 13C-NMR, 1H-NMR, FT-IR ve LC-MS ile karakterize edildi. Bulunan deneysel veriler ve teorik veriler karşılaştırıldığında uyum içerisinde oldukları görülmektedir. Bunlara ilaveten ligantların Yoğunluk Fonksiyonel Teori (DFT)'ye bağlı ab-initio hesaplamaları, 6-31G(d,p) baz seti kullanılarak moleküler özellikleri aydınlatılmıştır. Potansiyel enerji dağılımı (PED) bazında titreşim mod periyotları belirlenmiştir. Deneysel yapı parametreleri ile teorik veriler karşılaştırıldığında, uyumlu olduğu görülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Oksim, Metal kompleksleri, Homonükleer kompleksler
Özet (Çeviri)
In this study, a bidentate oxime derivative ligand, which is not available in the literature, was obtained by using diacetyl monoxime. Three new complexes were synthesized by adding Ni (II), Cu (II) and Co (II) metal salts to these ligands. The synthesized ligand and complexes were characterized by 13C-NMR, 1H-NMR, FT-IR, and LC-MS. Experimental data were found to be in good agreement with the theoretical data. In addition, ab-initio calculations of ligands based on Density Functional Theory (DFT) and molecular properties were elucidated using the 6-31G(d,p) base set. Vibration mode periods are determined on the basis of potential energy distribution (PED). When the experimental structure parameters were compared with the theoretical data, it was determined that they were compatible. KEYWORDS: Oxime, Metal complexes, Homonuclear complex