Gender stereotypes as depicted by animation: Discouraging gender stereotyping
Animasyon ile tasvir edilen cinsiyet kalıpları: Cinsiyet kalıplarını köreltmek
- Tez No: 759103
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNA TETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Makinelerin etkinliği ile medyanın her haneye nüfuz etmesi nedeniyle animasyon içerik tüketiminin arttığı görülmüştür. Animasyon medyası, büyük ölçüdeki tüketicilere hitap eden önemli içerikler arasında yer almaktadır. İçeriğin şekli, içeriğin tüketicileri üzerindeki etkisiyle bilinmektedir. Bu makale, animasyon medyasının toplumsal cinsiyet kalıp yargılarıyla olan mücadeleye nasıl katkıda bulunduğunu belirlemek için toplumsal cinsiyet kalıp yargılarına ilişkin animasyonlarda betimlenen sembolizmi analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu tez; Raya and the Last Dragon (2021), Wolfwalkers (2020), Belle (2021) ve Red Shoes and the Seven Dwarfs (2019) olmak üzere dört filmi analiz ederek medyanın toplumsal cinsiyet kalıp yargılarının göz ardı edilmesine nasıl katkıda bulunduğunu açıklayacaktır. Sahip oldukları çeşitli arka planları nedeniyle özellikle bu dört film seçilmiştir. Filmlerin her biri farklı ülkelerdendir ve dolayısıyla toplumsal cinsiyet kalıp yargılarına ilişkin farklı ulusların görüşlerini sunacaklardır. Bu çalışma ile animasyon filmlerinin, toplumsal cinsiyet kalıp yargılarını göz ardı ederek ön plana çıktığı fark edilmiştir. Bu durum, toplumsal cinsiyet kalıp yargılarına meydan okuyan rollerdeki kadın veya erkek ana karakterlerini tasvir eden, analiz edilen dört filmde betimlenmiştir. Başrol karakterlere toplumun beklentilerine ve dolayısıyla genel cinsiyet kalıp yargılarına meydan okuyan roller verilmiştir. Bu nedenle animasyon filmlerinin toplumsal cinsiyet kalıp yargılarını destekleyen dışlama alışkanlıklarında çok önemli bir rol oynadığı açıktır.
Özet (Çeviri)
The penetration of media as enabled by gadgets in every household has seen consumption of animated content on the rise. Among the key content that appeals to consumers on a large scale is animated media. The form of content has been noted for its influence on its consumers. This thesis aims to deconstruct symbolisms portrayed in animated pertaining to gender stereotype to ascertain how animated media contributes towards the fight against such. By analyzing four films, namely Raya and the Last Dragon (2021), Wolfwalkers (2020), Belle (2021) and Red Shoes and the Seven Dwarfs (2019), the thesis will discern how the media contributes towards disregard of gender stereotype. The four films were specifically chosen owing to their diversified background they hold. They are each from different countries hence will provide the view of different nations regarding to gender stereotyping. The study discerned that animated films area at the foreground disregarding gender stereotypes. This was depicted by the four analyzed films that portrayed the key characters from either the female or male gender undertaking in roles that defied gender stereotyping. The lead characters were casted as engaging in roles that defied society's expectation hence general gender stereotyping defying. Therefore, it is evident that animated films play a critical in shunning habits that promotes gender stereotyping.