The role of transformational leadership in improving organizational sustainability and inspiring innovation in the workplace
Dönüşümsel liderliğin işyerinde yenilikçiliğe ilham verme ve kurumsal sürdürülebilirliği geliştirmedeki rolü
  1. Tez No: 759118
  2. Yazar: HOUSSAM EDDINE BENKHEIRA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİÇ ESAT BEBİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Liderlik, organizasyonel performansı organize etmede, geliştirmede ve iyileştirmede önemli bir unsurdur. Bu çalışmanın genel amacı; işyerinde yeniliğe ilham vermede ve örgütsel sürdürülebilirliği geliştirmede dönüşümcü liderliğin rolünü araştırmaktır. İstanbul'da piyasa değerine göre sıralanan ilk on şirkette çalışan üst, orta ve alt düzey yöneticilerine bir anket uygulanarak birincil veriler nicel bir araştırma yöntemiyle toplanmıştır. Bu anketin açıklayıcı değişkenleri arasındaki ilişkiyi araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçları, dönüşümcü liderlik, yenilikçilik ve örgütsel sürdürülebilirlik arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bulgular dönüşümcü liderlik, yenilikçilik ve örgütsel sürdürülebilirliğin pozitif bir korelasyona sahip olduğunu göstermektedir. Sonuçlar ayrıca inovasyonun dönüşümcü liderlik ile örgütsel sürdürülebilirlik arasında pozitif aracılık rolüne sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgulara ilişkin sonuçların daha yüksek kurumsal sürdürülebilirlik seviyelerine ulaşmak için işyerinde inovasyona ilham verme konusunda iderlere yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
While leadership is a key element in organizing, enhancing, and improving organizational performance. The overall purpose of this thesis is to explore the role of transformational leadership in inspiring innovation in the workplace and improving organizational sustainability. A quantitative research method was conducted to collect primary data using a questionnaire which was distributed among top, middle, and lowlevel managers working in the top ten companies in Istanbul ranked based on their market cap to investigate the relationship between the explanatory variables of this research. Results of this study show that there is a relationship between transformational leadership, innovation, and organizational sustainability. Moreover, findings indicate that transformational leadership, innovation, and organizational sustainability have a positive correlation. Finally, results also present that innovation has a positive mediating role between transformational leadership and organizational sustainability. Implications of these findings are discussed relative to assisting leaders in inspiring innovation in the workplace to reach higher levels of organizational sustainability.