Sosyal zekanın yaşam becerisine etkisi: Kadın ve erkek futbolcular örneği
The effect of social inttelligence on life skill: Femaleand male football player sample
- Tez No: 765212
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NALAN SUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sosyal zeka, bazı durumlarda sadece insan ilişkilerine yönelik beceriler olarak ifade edilirken bazı durumlarda da olayların ve bulunulan durumun bilincinde olarak etki eden sosyal hareketlilik ile bireylerin diğer kişileri idare ederken amaçlarına ulaşabilmesi konusunda katkı sağlayan etkileşim ve strateji bilgisi olarak tanımlanabilmektedir. Bireylerin sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için sahip olmaları ve geliştirmeleri gereken bir takım yaşam becerileri vardır. Bunlar bilişsel, davranışsal, kişisel ve kişiler arası olmak üzere çok yönlü becerilerdir. Hayatın her alanını kapsayan bu yaşam becerileri bireyin eğitimiyle başlayan ve devam eden bir süreçtir ve bireyin içinde yaşadığı farklı çevrelerde örneğin okulda, evde ve işte başarılı olabilmesi için gerekli becerilerdir. Bu çalışmada; Futbol oynayan kadın ve erkek sporcularda sosyal zekanın yaşam becerisine etkisi araştırıldı. Bu kapsamda demografik etkenlerin sosyal zeka ve yaşam becerisini nasıl ve ne oranda etkilediği ortaya çıkmaktadır. Sosyal zeka ve yaşam becerisi ölçekleri futbol oynayan kadın ve erkek sporculara uygulanmıştır. Demografik değişkenlerin sosyal zeka ve yaşam becerisine ilişkin farklılık durumlarını belirlemek için t ve anova testleri, sosyal zekanın yaşam becerisine etkisini belirleyebilmek için de regresyon analizi yapılmıştır. Futbol oynayan kadın sporcularda sosyal zeka değişkeninin puan ortalamasının daha yüksek, futbol oynayan erkek sporcularda ise yaşam becerisi değişkeninin puan ortalamasının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Futbol oynayan kadın sporcularda sosyal zekanın yaşam becerileri üzerinde anlamlı ve pozitif yönde bir etkisi vardır. Sosyal zeka değişkeninin (p=0,00
Özet (Çeviri)
While social intelligence is expressed as skills for human relations, in some cases it can be defined as the knowledge of interaction and strategy that cultivates the ability of individuals to achieve their goals while managing other people with social navigation affecting the awareness of facts and the current conditions. To promote healthy life, there are number of life skills that individuals need to have and develop. These are the multifaceted abilities including cognitive, behavioral, personal and interpersonal skills. These essential skills covers all areas of life and they are essential for the individual to be successful in different environments like school, home, work etc. The acquisition of these skills is a process that begins and continues with the education of the individual. In this study, we investigated the effect of social intelligence on life skills on male and female football players. Within this context, it is revealed how and to what extent demographic factors affect social intelligence and life skills. Social intelligence and life skills scales were applied to male and female football players. T-tests and Anova were used to determine the differences between demographic variables regarding social intelligence and life skills, and regression analysis was used to determine the effect of social intelligence on life skills. It was determined that the average score of the social intelligence variable was higher in female football players and the average score of the life skills variable was higher in male football players. Social intelligence has a significant and positive effect on life skills in female football players. Since the p value of the social intelligence variable (p=0,00