Contact structures and legendrian links
Kontakt yapılar ve legendre linkler
- Tez No: 759178
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yönlü bir üç manifold üzerine dağılmış 2-düzlem alanı eğer integrallenemiyorsa kontakt yapı olarak adlandırılır. Kontakt üç manifoldlar içerisinde bulunan Legendre düğümler ve Legendre linkler kontakt üç manifoldlar ile ilgili önemli bilgiler verir. Legendre düğümü/linki kontakt düzlemlere her yerde teğet olan bir düğümdür/linktir. Bu tezde Legendre düğümler ve linklerin özellikleri ile sınıflandırma sonuçları çalışılmıştır. Kontakt 3-küre S^3 içerisindeki Legendre çözük düğümün sınıflandırma sonucu ile Legendre Hopf linklerin sınıflandırma sonucu detaylı çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A contact structure on an oriented three-manifold is a maximally non-integrable 2-plane field distributed all over the three-manifold. Legendrian knots and Legendrian links in contact three-manifolds give important information about the contact three-manifold. A Legendrian knot/link is a knot/link which is everywhere tangent to the contact planes. In this thesis, the properties of Legendrian knots and links as well as the classification results are discussed. Legendrian unknots classification and Legendrian Hopf links classification in the contact 3-sphere S^3 are studied in detail.