Doğal afet durumlarında tasarsız ağlar(ad-hoc) ve ıot ağlarıyla krıtik iletişimin gerçekleştirilmesi
Performing critical communication with ad-hoc networks and iot networks in case of natural disasters
- Tez No: 759201
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ses ve internet şebekeleri; deprem, sel, kasırga gibi doğal afetler sonrasında oluşan hasar ve kullanıcılarda oluşan panikle birlikte artan trafik yoğunluğu nedeniyle işlevlerini büyük oranda yitirmektedir. Bununla birlikte, bir doğal afet sırasında ve sonrasında ses ve veri şebekelerinde kullanılan protokollerin uygulanmasında birçok sorunla karşılaşılmaktadır. Bu tez çalışmasında tasarsız ağlarda ve IoT ağlarıyla kritik iletişimin sağlanmasına yönelik ağ mimarisi ve uygulamaları ayrıntılı olarak incelenmiş ve IoT teknolojilerinde de yer alan protokol ve standartlar geçici ağlar (tasarsız ağlar) kullanarak kritik iletişim hizmetlerinin devamının sağlanabileceği gösterilmiştir. Doğal afet durumlarında oluşabilecek kesintileri modellemek için ağ ekipmanları rastgele servis dışı bırakılarak farklı senaryolar oluşturulmuştur. Bu senaryolar ns-3 simülasyon aracı kullanılarak test edilmiştir. Yapılan simülasyonlar kablosuz örgü ve IoT ağlarıyla önemli ölçüde erişilebilirlik sağladığını göstermektedir. Elde edilen sonuçlar afet durumumda kritik iletişimin kablosusz örgü ve IoT ağ yapılarıyla %98 oranında sağlanabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Voice and internet networks; due to the damage caused by natural disasters such as earthquakes, floods, and hurricanes, and the increased traffic density owing to panic among users, loses own functions to a large extent. However, many problems are encountered in the implementation of protocols used in voice and data networks during and after a natural disaster. In this thesis, network architecture and applications for critical communication with ad hoc networks and IoT networks are examined in detail. It has been shown that the continuity of critical communication services can be provided by using protocols and standards, which are also included in IoT technologies, ad-hoc networks. Network equipment outages that may occur in natural disaster situations to model different scenarios were created at random, leaving out of service. These scenarios were tested using the Ns-3 simulation tool. The simulations show that it provides significant accessibility with wireless mesh and IoT networks. Our results show that in disaster situations, critical communication can be provided with wireless mesh and IoT networks structures at a rate of 98%.