Pandemi süreciyle birlikte değişen gündelik hayatın yeni yüzü: Dijital gündelik hayat
The new face of daily life, changing with the pandemic process: Digital everyday life
- Tez No: 759263
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED ÜNAL BOZYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Toplumsal yaşam için değişim ve dönüşüm kaçınılmaz bir gerçekliktir. Toplumsal değişim ve dönüşüm tarihsel süreç içerisinde uzun sürelerde gerçekleşmektedir. Toplumsal yaşamda bazı dönemlerde meydana gelen kırılmalar, toplumsal değişmeye ve dönüşmeye hız kazandırmaktadır. Günümüz dünyasında bir sağlık krizine neden olan Covid-19 virüsü gündelik hayatı doğrudan etkilemektedir. Pandemi sürecinin ilanının ardından uygulanan yasaklar ve kısıtlamalar, gündelik yaşamın dönüştürülmesini zorunlu bir hale getirmiştir. Bu süreçte fiziksel hareketlilik minimum düzeye indirilerek virüsün yayılımı engellenmeye çalışılmıştır. Fiziksel olarak bir araya gelemeyen insanlar dijital ağlar üzerinde birleşmişlerdir. Covid-19 pandemi süreciyle birlikte gündelik hayat dijital bir form kazanmıştır. Bu araştırmanın amacı pandemi döneminde gündelik hayatta meydana gelen dijital değişimleri incelemek ve bu değişimlerin toplumsal yaşam açısından anlamını ortaya çıkarmaktır. Araştırmada, karma araştırma yöntemi ve teknikleri kullanılmıştır. Bu kapsamda, 14 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır ve anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Son olarak, elde edilen veriler analiz edilmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
For social life, change and transformation is an inevitable reality. Social change and transformation take place over a long period of time in the historical process. The breaks that occur in some periods in social life accelerate social change and transformation. The Covid-19 virus, which causes a health crisis in today's world, directly affects daily life. The prohibitions and restrictions imposed after the declaration of the pandemic process made it necessary to transform daily life. In this process, physical mobility was reduced to a minimum and the spread of the virus was tried to be prevented. People who are physically unable to come together are united on digital networks. Daily life has gained a digital form with the Covid-19 pandemic process. The purpose of this research is to examine the digital changes that occurred in daily life during the pandemic period and to reveal the meaning of these changes in terms of social life. In the research, mixed research methods and techniques were used. In this context, semi-structured interviews were conducted with 14 participants and a questionnaire was applied. Finally, the obtained data were analyzed and their results were evaluated.