Investigation of mothers' play beliefs in the relationship between mothers' life satisfaction and children's wellbeing
Annelerin yaşam doyumları ile çocuklarının esenlikleri arasındaki ilişkide annelerin oyun inançlarının incelenmesi
  1. Tez No: 759264
  2. Yazar: GÜLEN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE GÖL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, annelerin yaşam doyumu, annelerin oyun inançları ve çocukların esenlikleri arasındaki ilişkileri araştırmayı amaçlamıştır. Ayrıca demografik faktörler ile annelerin yaşam doyumu, annelerin oyun inançları ve çocukların esenlikleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya 4-6 yaş aralığında çocuğu olan 391 anne katılmış ve online bir form doldurmuştur. Formda demografik bilgi formu, Yaşamdan Memnuniyet Ölçeği (CLAS), Ebeveyn Oyun İnançları Ölçeği (PPBS), Sosyal-Duygusal İyi Oluş ve Dayanıklılık Ölçeği (PERIK) yer almaktadır. Veri analizi, annelerin yaşam doyumuna ilişkin doğrudan ve dolaylı rolleri araştırılarak yapılmıştır. Bu çalışma, annelerin yaşam doyumlarının çocukların esenliklerini ve annelerin oyun inançlarını yordadığını göstermiştir. Ayrıca, çocukların esenlikleri, annelerin oyun inançları tarafından yordanmaktadır. Aracılık analizleri, annelerin oyun inançlarının, annelerin yaşam doyumu ile çocukların esenlikleri arasındaki ilişkiye kısmen aracılık ettiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, erken çocukluk çalışmaları alanındaki uygulama ve politikaya ışık tutacak, annelerin yaşam doyumunun önemi ve çocukların esenliği ve annelerin oyun inançları ile ilişkisi hakkında bilgi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationships between mothers' life satisfaction, mothers' play beliefs, and children's wellbeing. Also, it is aimed to examine the relations among demographic factors and mothers' life satisfaction, mothers' play beliefs, and child wellbeing. Three hundred and ninety-one mothers whose children are 4 to 6 years old participated in this study and filled out an online form. The form includes the demographic information form, Contentment with Life Assessment Scale (CLAS), the Parent Play Beliefs Scale (PPBS), and Social-Emotional Well-Being and Resilience Scale (PERIK). The data analysis was run with regard to mothers' life satisfaction by investigating its direct and indirect roles. This study indicated that children's wellbeing and mothers' play beliefs are predicted by mothers' life satisfaction. Also, children's wellbeing is predicted by mothers' play beliefs. Mediation analyses revealed that mothers' play beliefs partially mediated the relationship between mothers' life satisfaction and children's wellbeing. This study will provide information on the importance of mothers' life satisfaction and its connection with children's wellbeing and mothers' play beliefs which will inform the practice and policy in the field of early childhood studies.