The perception of Chinggis Khan: A comparison of Medieval Mongolian, Persian, and Chinese historical sources
Cengiz Han algısı: Orta Çağ Moğol, Fars ve Çin kaynaklarının karşılaştırması
- Tez No: 759269
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEB HALE EROĞLU SAĞER, PROF. DR. İSENBİKE TOGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, birincil kaynaklardaki adil ve sert politikalarını inceleyip İç Asya tarihi ve politik meşruiyet bağlamında değerlendirerek, Cengiz Han'ın hayatı, kariyeri ve politikaları hakkında kapsamlı bir anlayış sunmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, Moğolların Gizli Tarihi, Cami'üt-Tevarih ve Yuan Yıllıkları'nın ilk bölümü incelenmiş ve Cengiz Han hakkında benzer algılara sahip oldukları, ancak olaylara yaklaşımlarının farklı olduğu sonucuna varılmıştır. Dolayısıyla bu farklılıkları uzlaştırmak isteyen yazarlar, kendi egemenlik anlayışlarına uygun olarak Cengiz Han'ın iyi işlerine vurgu yapmakta ve olumsuz atfettikleri şeyleri meşrulaştırmakta veya sansürlemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present a comprehensive understanding of Chinggis Khan's life, career, and policies by comparing his perception via evaluating the fair and harsh policies of Chinggis Khan in major primary sources in its Inner Asian context and conception of political legitimacy. Accordingly, The Secret History of the Mongols, Jami' al-Tawarikh and Yuan Shi, Chapter 1 examined and concluded that they have similar perceptions about Chinggis Khan, but their approach to the events differs. In this respect, to reconcile these differences, the compilers emphasize Chinggis Khan's good deeds and legitimize or censor things they attribute negatively in accordance with the conditions of the sovereignty of the Mongols, Persia, and China during the compilation process of these sources.