Sanal gerçeklik tabanlı kule vinç operatörü eğitim simülatörü
Virtual reality based tower crane operator training simulation
  1. Tez No: 759330
  2. Yazar: KADİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kule vinç, çoğunlukla inşaat alanlarında kullanılan, hareketli veya sabit bir taşıma konsolu üzerinde yüklerin hem yatay hem de dikey yönde taşınması için faydalanılan, çelik gövdeli çok güçlü bir ağırlık kaldırma makinesidir. Ancak kullanımı açısından oldukça tehlikeli, iş ve işçi sağlığı açısından ise çok tehlikeli iş grubundadır. Kule vinç ile ilgili iş kazaları da çok büyük oranda ölümle sonuçlanmaktadır. İş kazalarının ise çok büyük oranı operatör hataları ve tecrübe eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Tecrübe ise iş başında kazanılabilmektedir. Bu çalışma ile insan hayatını tehlikeye atmadan vinç operatörlerine tecrübe kazandırmak ve gerçek ortamlarla uyumlu bir sanal gerçeklik eğitim simülatörü tasarlanması hedeflenmektedir. Bu bilgiler ışığında kule vinç operatörlerinin eğitiminde ölümlü veya yaralanmalı bir kaza ile sonuçlanmadan ve riske girmeden bilgisayar ve güvenli bir odada bu eğitimin verilebilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The tower crane is a very powerful steel-bodied weight-lifting machine, mostly used on construction sites, to move loads on a movable or fixed carrying console, both horizontally and vertically. However, it is very dangerous to use, and it is in the very dangerous work group in terms of work and worker health. Occupational accidents related to tower cranes also result in death to a great extent. The majority of work accidents are due to operator errors and lack of experience. However, Experience can be gained by working in the field related to that job. With this study, it is aimed to give experience to crane operators without endangering human life and to design a virtual reality training simulator compatible with real environments. In the light of this information, it will be ensured that this training can be given in a computer and safe room without risking a fatal accident in the training of tower crane operators.