Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi Çevrimiçi Öğrenci Topluluklarında topluluk olma hissinin incelenmesi
Analysis of sense of community at Anadolu University Open Education System Online Student Communities
  1. Tez No: 759365
  2. Yazar: MERVE UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL KOÇDAR, ÖĞR. GÖR. EMEL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı Açıköğretim Sistemi Çevrimiçi Öğrenci Topluluklarına kayıtlı öğrencilerin topluluk hissi düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Araştırma tarama desenine dayalı betimsel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Veriler 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında Açıköğretim Sistemi Çevrimiçi Öğrenci Topluluklarına kayıtlı öğrencilerden kesitsel araştırma yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmada, araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ile birlikte Çevrimiçi Öğrenme Topluluğu Hissi Ölçeği (Sense of Community Index-2) ve Sosyal Bulunuşluk Ölçeği (Social Presence Scale) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Çevrimiçi öğrenci topluluklarına kayıtlı öğrencilerin topluluk hissi düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin topluluk hissi düzeylerinin cinsiyet, çalışma durumu, kayıt türü, kayıtlı olunan Açıköğretim programı, bir topluluğa ve birden çok topluluğa üye olma durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermediği ancak yaş, topluluklara harcanan süre, toplantılara katılım durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ek olarak öğrencilerin sosyal bulunuşluk algıları arttıkça topluluk hissi düzeylerinin de arttığı ve çevrimiçi öğrenci topluluklarında kayıtlı öğrencilerin sosyal bulunuşluk algılarının topluluk hissi üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the sense of community levels of students enrolled in Open Education System Online Student Communities in terms of various variables. The research was carried out as a descriptive study based on survey design. A cross-sectional survey design was used to collect data from students enrolled in the Open Education System Online Student Communities during the 2021–2022 academic year. In the research, the Online Learning Community Sense Scale (Sense of Community Index-2) and Social Presence Scale were used together with the personal information form prepared by the researcher. According to the results of the research, it has been observed that students enrolled in online student communities have a high sense of community. It was concluded that the sense of community of the students did not differ significantly according to gender, employment status, type of enrollment, enrolled open education program, and the state of being a member of a community or multiple communities; but did differ significantly according to age, attending the meetings, and time spent in communities. In addition, it was concluded that as students' perceptions of social presence increased, their sense of community also increased, and the social presence perceptions of students enrolled in online student communities had a significant effect on their sense of community.