Elit eskrimcilerin görünümle ilişkili sosyal medya bilinç düzeyleri
Level of appearance-related social media consciousness of elite fencers
  1. Tez No: 759472
  2. Yazar: ÜMİT SAAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN KATKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırma, elit eskrimcilerin görünümle ilişkili sosyal medya bilinç düzeylerini belirlemek ve bazı demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, milli sporcu olma durumu, eğitim durumu, eskrim branşı vb.) bakımından inceleme yaparak geneli temsil edebilecek kuramsal sonuçlara ulaşabilmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye Eskrim Federasyonu'na (TEF) bağlı 2.454 lisanslı eskrim sporcusu oluşturmuştur. Örneklemi ise 2021-2022 yılı içerisinde eskrim sporunu faal olarak yapmakta olan kolayda ulaşılabilir metodu ile seçilen 354 eskrimci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Öngören ve arkadaşları (2021) tarafından geliştirilen“Görünümle İlişkili Sosyal Medya Bilinç Ölçeği”ve“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde bilgisayarlı istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Analiz öncesinde betimleyici istatistiklerin yanı sıra normallik testleri uygulanmış ve ikili karşılaştırmalar için bağımsız gruplar için T-testi, çoklu karşılaştırmalar için One Way Anova testlerinden yararlanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda elit eskrimcilerin görünümle ilişkili sosyal medya bilinç düzeylerinin cinsiyet, yaş ve milli sporculuk değişkenleri açısından farklılık gösterdiği tespit edilmişken eğitim durumu değişkeni bakımından ise farklılık olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the appearance-related social media consciousness levels of elite fencers and to examine in terms of demographic variables (gender, age, be/not be national athlete, education level, fencing branch, etc.) and to obtain theoretical results that can represent the universe. The research population consists of 2.454 licensed fencers affiliated to the Turkish Fencing Federation (TFF). The research sample, selected using the convenience sampling method, consists of 354 fencers, who are actively engaged in fencing in 2021-2022.“Demographic Information Form”and“Appearance-Related Social Media Consciousness Scale”are used as data collection tool. Computerized statistical methods were used to analyze the data. Prior to the analyses, the T-test for independent groups for binary comparisons and One Way ANOVA / Kruskal Wallis tests for multiple comparisons were used according to normality test results together with descriptive statistics in the analysis of the data. The research results showed that there were differences in the elite fencers' appearance-related social media consciousness scale in terms of gender, age and their status of being/not being a national athlete, while there was no difference in terms of their educational level.