Dijital sanat bağlamında internet ve sosyal medyanın sanata etkileri
The effects of internet and social media on art in context of digital art
  1. Tez No: 759478
  2. Yazar: YAĞMUR BURCU ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu yüksek lisans tezi kapsamında internet ve sosyal medyanın özellikle dijital sanata ve genel anlamda sanat dünyasına etkileri araştırılmıştır. İnternet ve sosyal medyanın sanat alanında kullanılmasına giden yolun anlaşılabilmesi adına öncelikle teknolojik anlamdaki gelişmelerden bahsedilmiştir. İlk bilgisayarların icadından, tüm dünyayı birbirine bağlayan internetin icadına kadar yaşanan gelişmeler kısaca aktarılmış, ardından internetin günümüzde hayatın her alanında kullanılabilmesini mümkün kılan teknolojik gelişimi ve sosyal medya platformlarının tanımı, gelişimi aktarılmıştır. Sonrasında bu teknolojiler yoluyla ortaya çıkan dijital sanatın sanat tarihsel gelişimi, terimsel ve kavramsal anlamı, erken örnekleri verilmiş, dijital teknolojilerin araç olarak ve ortam olarak kullanıldığı formları aktarılmıştır. Son olarak ise internet ve sosyal medya platformlarının sanat kurumlarına ve sanatçılara etkileri değerlendirilmiş, öncelikle internet ve sosyal medya platformlarının sanatın sergilenmesine etkileri, ardından sanatçıların sanat yaratım süreçlerine etkileri ve sonrasında da bu yeni ortamın sanat alışverişine etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this master's thesis, the effects of the internet and social media on digital art and the world of art, in general, were investigated. In order to understand the path to the usage of the Internet and social media in the field of arts, first of all, some significant technological advancements are stated. The advancements from the invention of the first computers to the invention of the internet, which connects the whole world, are briefly explained, thereafter, the technological development of the internet, that makes it possible to use it in every sphere of today's life, and the definition and the development of the social media are mentioned. Afterward, the art historical development of digital art, that emerged through these technologies, its terminological and conceptual meaning, and early examples are mentioned, and the art forms in which digital technologies are used as tools and mediums are referred to. Finally, the effects of the internet and social media platforms on art institutions and the artists are evaluated, firstly the effects of the internet and social media platforms on the exhibition of art, and second on the art creation processes of artists, and lastly, the effects of this new environment on art exchange are assessed.