Academic writing and the experience of graduate students and supervisors/advisors: The case of educational studies
Akademik yazı ve lisansüstü öğrencilerin ve danışmanların deneyimleri: Eğitim bilimleri durumu
  1. Tez No: 759505
  2. Yazar: ZİYA TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA AYŞE CANER, PROF. DR. FATMA GÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, eğitim bilimleri alanında lisansüstü yazının kalitesini ve deneyimlerini sorgulamaktadır. Tipik bir lisansüstü çalışmanın üç temel bileşeni vardır; yazar, danışman ve metin. İki aşamalı bir yaklaşım kullanan bu çalışma, üç bileşeni de incelemektedir. Araştırmanın ilk aşaması, eğitim bilimleri alanında yazılmış lisansüstü tezlerin kalitesini incelemektedir. Kalite incelemesi bir intihal tespit programı kullanılarak, özgünlük ve intihal parametrelerine göre yapılmıştır. Eğitim bilimleri alanında yazılmış 600 tez ve tez analiz edilmiştir. Bulgular, örneklemin ortalama benzerlik indeksi olan %28.58'in eşik değerin önemli ölçüde üzerinde olduğunu göstermektedir. Yüksek düzeyde intihal içeren tezlerin oranı %34,5 olarak saptanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında, lisansüstü öğrencilerin akademik yazıya yönelik deneyimleri ve algıları ile danışmanların akademik yazıya ilişkin algıları ve danışmanlık uygulamaları, derinlemesine görüşmeler yapılarak ele alınmaktadır. 12 danışman ve 24 lisansüstü öğrencisi katılımcı olarak araştırmada yer almaktadır. MAQXDA yazılımı görüşmelerin içerik analizinin yapılması için kullanılmıştır. Bulgular, danışmanların ve öğrencilerin akademik yazının gerekliliklerini kavramakta güçlük çektiklerini göstermektedir. Katılımcılar, akademik yazıyı, sınırlı katkı sağlayan, farklı durumlarda kendini tekrar eden epidemik bir yazı tipi olarak anlamakta ve deneyimlemektedir. Eğitim çalışmaları alanındaki akademik yazının türsel niteliklerinin, intihal ve özgünlük sorunu olan tez yazımını açıklayabileceği öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study questions quality and experiences of graduate writing in the field of educational studies. A typical graduate work has three basic components; the writer, the advisor and the text. By using two-phase research, the present study investigates all three components. The first phase of the research examines the quality of graduate theses written in the field of education studies. The quality examination is done by using a plagiarism detection software with respect to two parameters; similarity and plagiarism. 600 theses and dissertations written in the field of educational studies are analyzed. Findings show that the mean similarity index of the sample is 28.58%, which is significantly higher than the mean threshold. The rate of theses and dissertation having high-level plagiarism is 34.5%. The second phase of the study deals with the experiences and perceptions of academic writing among graduate students, and advisors' perceptions of academic writing and their advising practices by conducting in-depth interviews. 12 advisors and 24 graduate students are included as participants. MAQXDA, a qualitative data analysis program, is used for the content analysis of interviews. Findings show that advisors and students have a difficulty in grasping requirements of academic writing. Participants regularize and understand from academic writing an epidemic conception of writing, which repeats itself across different cases while making limited contribution. It has been suggested that the genre qualities of academic writing in the field of educational studies can explain the theses and dissertations plagiarized and having originality issues.