Kırsal turizmin yerel halkın sosyal refahına etkisi: Isparta Kuyucak örneği
The effects of rural tourism on the social welfare of local people: The case of Isparta Kuyucak
  1. Tez No: 759506
  2. Yazar: YUSUF ÇUHADAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ OYA COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kırsal turizm kırsal alanlarda tarım dışı istihdamın arttırılması, gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve girişimcilerin teşvik edilmesi, bölgeler arası sosyal ve kültürel dengesizliklerin azaltılması, kadınların ekonomik hayata katılımının desteklenmesi, göçün durdurulması ya da en aza indirilmesi ve tüm bunlarla birlikte kırsal kalkınmanın sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Kırsal turizm aynı zamanda kırsal alanlarda sosyal refahı artırmak için öncül bir rol üstlenmektedir. Bu araştırmanın amacı, Isparta'nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak Köyü'nde özellikle lavanta tarımı ile gelişen kırsal turizmin yöre halkının sosyal refahı üzerindeki etkilerini ölçmektir. Araştırma kapsamında nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışmasından yararlanılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşme soruları Küresel Sosyal Refah Ölçüm Endeksi'nden yararlanılarak hazırlanmış, son hali alan uzmanı akademisyenlerin görüşleri alınarak düzenlenmiştir. Katılımcılarla yüz yüze gerçekleştirilen ve ses kayıt cihazı ile kaydedilen görüşmeler MAXQDA nitel veri analizi programı ile sistematik olarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda yörede gelişen kırsal turizmi faaliyetlerinin Kuyucak Köyü'nde yaşayan insanların sosyal refah seviyesini ekonomik ve çevresel anlamda belirgin biçimde arttırdığı tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Rural tourism is of great importance in terms of increasing non-agricultural employment in rural areas, diversifying income sources and encouraging entrepreneurs, reducing interregional social and cultural imbalances, supporting women's participation in economic life, stopping or minimizing migration and ensuring rural development. Rural tourism also plays a leading role to increase social welfare in rural areas. The aim of this research is to measure the effects of rural tourism on the social welfare of the local people in Kuyucak Village of Keçiborlu District of Isparta, which develops especially with lavender agriculture. The case study, which is one of the qualitative research designs, was used within the scope of the research. The semi-structured interview technique was used as data collection method. The interview questions were prepared by using the Global Social Welfare Index, and the final version was arranged by consulting with expert academicians. Face-to-face interviews with the participants were recorded with a voice recorder and systematically analyzed with the MAXQDA qualitative data analysis program. As a result of the analysis, it has been determined that the rural tourism activities developed in the region have significantly increased the social welfare level of the people living in Kuyucak Village in economic and environmental terms. Suggestions regarding the research findings are presented.