Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesinde COVID-19 ile aktif mücadele eden sağlık çalışanlarının COVID-19 pandemisi ile ilgili bir yıllık durum, kaygı ve stres düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of one-year situation, anxiety and stress levels related to COVID-19 pandemic of healthcare professionals actively struggling with COVID-19 at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine
- Tez No: 759507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Tüm pandemilerde olduğu gibi COVID-19 salgınında da sağlık çalışanları hastalığa karşı en ön safta mücadele eden insan gücü olup bu mücadele sırasında kendilerinin ve yakınlarının enfekte olma riskiyle karşı karşıya gelmektedirler. Bu çalışmada COVID-19 pandemisi sırasında enfekte hastaların tedavisi ile uğraşan sağlık çalışanlarının pandemi başladığında ve pandemi başladıktan bir yıl sonraki, algılanan stresini, durumluk ve sürekli kaygı düzeyini, işe bağlı gerginlik seviyesini ve bu düzeylere etki eden faktörlerin saptanması amaçlandı. Yöntem: Tanımlayıcı ve prospektif nitelikte olan bu çalışma Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinde yapıldı. COVID-19 bulaş riski açısından yüksek ve düşük riskli kabul edilen sağlık personeli çalışmaya dahil edildi. Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (DKÖ-SKÖ) ve İşe Bağlı Gerginlik Ölçeği (İBGÖ) kullanıldı. Aynı kişilere bir yıl sonra aynı anket uygulandı ve bulgular mukayese edildi. Bulgular: Çalışmamızda pandemi başladığı dönemde yüksek riskli grupta algılanan stres, durumluk ve sürekli kaygı ve işe bağlı gerginlik düzeylerinin yüksek olduğu ve bu farkın ASÖ ölçeğinde anlamlı olduğu saptandı (p=0,001).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of One-Year Situation, Anxiety and Stress Levels Related to COVID-19 Pandemic of Healthcare Professionals Actively Struggling with COVID-19 at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Objective: As in all pandemics, those working in COVID-19 are the manpower that struggles with the disease in the forefront, and they face the risk of infection for themselves and their relatives during this struggle. In this study, it was aimed to determine the perceived stress, anxiety and work-related stress levels of healthcare professionals who care for the treatment of infected patients when the COVID-19 pandemic started and one year after the pandemic started, and the factors affecting these levels. Methods: This descriptive and prospective study was conducted in Karadeniz Technical University Farabi Hospital. Healthcare employees who were deemed to be at high and low risk in terms of COVID-19 transmission were included in the study. Perceived Stress Scale (PSS), State and Trait Anxiety Inventory (STAI-S, STAI-T), and Work-Related Strain Inventory (WRSI) were used. The same questionnaire was applied to the same people one year later and the results were compared. Results: In our study, it was determined that the levels of perceived stress, state and trait anxiety, and work-related strain were high in the high-risk group at the time of the onset of the pandemic, and this difference was significant in the PSS scale (p=0.001).