Çağrı ve iyi oluş unsurlarının seyahat bağlamında incelenmesi: Seyahat filmleri örneği
Examining the calling theory and well-being in the context of travel: An example of travel films
- Tez No: 759524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bireyin değer atfettiği bir meşgalenin varlığı ve bu meşgale aracılığıyla sosyal yaşamda edindiği fırsatların yaşam kalitesini artırıp, iyi oluş haline erişmeyi mümkün kıldığı yönünde görüşler mevcuttur. Bu amaç ile mevcut çalışmanın ilgi alanını iyi oluş hali ile paralellik gösteren çağrı teorisi oluşturmaktadır. Çağrı bir uğraş olarak algılandığında; bireyin hayatının ayrılmaz bir parçası olduğu ve iyi hissetme haline erişilebilmesi açısından önemli bir alanı işgal ettiği vurgulanmaktadır. Literatürde çağrı ile ilgili belirli bir uğraş alanına yönelik çalışmaların varlığına şahit olunsa da seyahat ile ilgili herhangi bir ilişkilendirmeye rastlanılmamıştır. Bu noktada mevcut çalışmanın amacı; çağrı ve iyi oluş unsurları dikkate alınarak seyahat içerikli filmler üzerinden incelenmesi; çağrı ve iyi oluş unsurları ortaya çıkartılarak, göstergebilimsel analize tabii tutulmasıdır. Araştırma, nitel araştırma deseninde tasarlanmıştır. Filmlerin analizi doğrultusunda literatüre dayandırılan temalar;“zor zamanlar, duyumsanan çağrılar ve mesajlar, anlam arayışı, bireysel gelişimi sağlama ve sosyal ilişkilerin güçlendirilmesi”şeklinde belirlenmiştir. Bu bağlamda seçilen seyahat filmleri içerisinde çağrı teorisine ve iyi oluş unsurlarına ilişkin görüngülerin saptanması ve göstergebilimsel analize tabii tutulması mümkün olmuştur. Turizm perspektifi içerisinde çağrı teorisine seyahat üzerinden farklı bir bakış sunmak mevcut çalışmanın katkısını ortaya koymaktadır. Araştırmanın sonucunda seyahatin duyumsanan bir çağrı olduğuna dair görüngülerin varlığı tespit edilmiş ve bireyin iyi oluş hali açısından önemli bir alanı işgal ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are opinions that the existence of an occupation to which an individual attaches importance and the opportunities in social life gained through this occupation increase the quality of life and make it possible to achieve a state of well-being. To this end, the present study addresses the theory of calling, which has parallels with well-being. When calling is understood as effort, it is emphasized that it is an integral part of the individual's life and occupies an important area for accessing a state of well-being. Although there are studies in the literature that refer to a specific activity area related to calling, no connection with travel was found. At this point, the aim of the present study is to examine the elements of calling and well-being through films with travel content, to uncover the elements of calling and well-being, and to subject them to semiological analysis. The study was designed according to a qualitative research pattern. In accordance with the analysis of the films, the themes were defined following the literature as“difficult times, emotional calls and messages, the search for meaning, ensuring individual development and strengthening social relationships”. In this context, it was possible to identify and semiologically analyze the phenomena related to the theory of calling and the elements of well-being in the selected travel films. The contribution of the present study is to present a different view of the theory of calling through travel from the perspective of tourism. As a result of the study, it was found that there is evidence that travel is a sensory calling, and it was found that it occupies an important area for the well-being of individuals.