18-25 yaş arası üniversite öğrencilerinin flört şiddeti tutumlarının benlik saygısı ve algılanan sosyal destek düzeyleri açısından incelenmesi
Examination of dating violence attitudes of 18-25 years old university students in terms of self-esteem and perceived social support levels
- Tez No: 930462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL DURSUN ACEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada flört ilişkisi içerisinde olan ve halen üniversite öğrenimine devam eden 18-25 yaş arasındaki gençlerin flört şiddeti tutumları, benlik saygısı ve algılanan sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişki yaş, cinsiyet ve ilişki süresine göre incelenmiştir. Ölçüm araçları olarak sosyo-demografik bilgi formu dışında üç ölçek kullanılmıştır. Bu ölçekler Flört Şiddeti Tutum Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği'dir. Araştırmada 296 katılımcının verileri analiz edilmiştir. Analizler SPSS programında gerçekleştirilmiştir. Analiz öncesi normallik testleri yapılmış ve buna göre T-Testi, One-way Anavo, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testlerinden yararlanılmıştır. Analiz sonucunda benlik saygısı ile algılanan çok boyutlu sosyal destek arasında pozitif yönde orta derece ilişki olduğu ancak ilgili değişkenler ile Flört Şiddeti Tutum Ölçeği arasında herhangi bir ilişkinin olmadığı görülmüştür. Bunun yanı sıra eğitim düzeyi arttıkça kişilerin benlik saygısı düzeylerinin arttığı ve ilişki süresi uzadıkça algılanan sosyal desteğin geliştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Dating relationship and still continuing their university education was examined according to age, gender and relationship duration. In addition to the socio-demographic information form, three scales were used as measurement tools. These scales are Dating Violence Attitude Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale and Rosenberg Self-EsteIn this study, the relationship between dating violence attitudes, self-esteem and perceived social support levels of young people between the ages of 18-25 who were in a em Scale. The data of 296 participants were analyzed. Analyses were carried out in SPSS program. Before the analysis, normality tests were performed and accordingly T-Test, One-way ANOVA, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used. As a result of the analysis, it was observed that there was a moderate positive relationship between self-esteem and perceived multidimensional social support, but there was no relationship between the related variables and dating violence attitudes. In addition, it was observed that self-esteem levels increased as the level of education increased and perceived social support improved as the duration of the relationship increased.