İzole oligohidramniyosu olan üçüncü trimester gebelerde distile ve çeşme suyu ile hidrasyonun amniyon sıvı indeksi ve perinatal sonuçlara etkisi
Effect of maternal oral distilled water and trap water hydration on amniotic fluid index and perinatal-postnatal outcomes in third trimester pregnant women di̇agnosed with isolated oligohydramnios
  1. Tez No: 759539
  2. Yazar: EMİNE YILDIZ KESEN KUGU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada izole oligohidramniyos (İO) tanısı almış üçüncü trimester gebelerin tedavisinde maternal oral çeşme suyu ve distile su ile hidrasyonun amniyon sıvı hacmine (AFV) ve perinatal-postnatal sonuçlara etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Şubat 2022-Haziran 2022 tarihleri arasında İO tanısı almış toplam 40 katılımcı (Grup 1: çeşme suyu, n=20 vs Grup 2: distile su, n=20) çalışmaya dahil edildi. İlk 20 katılımcı (Grup 1) yedi gün boyunca günde toplam 2000 ml saf su ve son 20 katılımcı (Grup 2) yedi gün boyunca toplam 2000 ml çeşme suyu ile hidrasyon yapıldı. Katılımcıların fetal biyometrik ölçümleri çalışmanın başında ve sonunda aynı hekim tarafından yapılmıştır. Gruplar arasında birincil sonuç hidrasyonun amniyon sıvı indeksi (AFİ) üzerine etkisi, ikincil sonuçlar perinatal sonuçlardı. Gruplar arasında demografik özellikler, fetal biyometrik ölçümler, uterin arter doppler indeksleri, doğum haftası, primer sezeryan (C/S) oranları, fetal doğum kilosu ve boyu, yenidoğan yoğunbakım (YDYB) yatışı, maternal laboratuvar sonuçları açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was aimed to compare effects of maternal oral tap water and distilled water hydration therapy on amniotic fluid volüme (AVF) and perinatal- postnatal outcomes in third trimester pregnant women diagnosed with isolated oligohydramnios (IO). A total of 40 participants diagnosed with İO were included in the study between February 2022 and June 2022. A total of 2000 ml distilled water was intaken daily for seven days by the first 20 participants (Group 1) and a total of 2000 ml tap water was intaken Daily for seven days by the last 20 participants (Group 2). Fetal biometric measurements of the participants were performed at the begining of the study and at the end of the study by the same physician. Primary outcome was the effect of hydration on the amniotic fluid index (AFI) and secondary outcomes were perinatal outcomes. There was no significant difference in terms of demographic characteristics, fetal biometric measurements, uterine artery Doppler index, gestational age at delivery, the rate of primary cesarean deliveries, birth weights and birth height, neonatal intensive care unit admission, laboratory outcomes between the groups (p>0,05).