Tip 2 diabetes mellitus hastalarının tanı, tedavi ve takip sürecinde yaşadıkları engellerin metabolik kontrole etkisi
The effects of the obstacles faced by type 2 diabetes mellitus patients during diagnosis, treatment and follow-up process, on metaboli̇c control
  1. Tez No: 759547
  2. Yazar: SONGÜL SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖRPELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Tip 2 Diabetes Mellitus hastalığında tedavi hedeflerine ulaşılmasındaki engeller, hastalığın seyrini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle hastaların karşılaştıkları engellerin tespiti ve önlenmesi büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızın amacı tip 2 diabetes mellitus hastalarının tanı, tedavi ve takip sürecinde karşılaştıkları engellerin metabolik kontrole etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğine, 2022 Mart ve Nisan aylarında ayaktan başvuran Tip 2 diyabet hastalarında yürütülen tek merkezli, prospektif, tanımlayıcı özellikte bir araştırmadır. Çalışmaya en az 1 yıldır tip 2 diyabet tanısı olan, takiplerinde son 1 yıl içinde laboratuvar tetkikleri bulunan hastalar dahil edildi. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu ve Diyabette Engeller Ölçeği uygulandı. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Verilerin analizinde IBM Statistical Package for the Social Sciences 23.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Obstacles in reaching treatment goals in type 2 diabetes mellitus affect the prognosis negatively. Therefore, it is of great importance to identify and prevent the obstacles faced by patients. The aim of our study is to investigate the effects of the obstacles faced by type 2 diabetes mellitus patients during diagnosis, treatment and follow-up process, on metabolic control. Materials and Methods: This is a single-center, prospective, descriptive study conducted on Type 2 diabetes patients who applied to the Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Family Medicine Clinic in March and April 2022. Patients who had been diagnosed with type 2 diabetes for at least 1 year and had laboratory tests in the last 1 year were included in the study. The Sociodemographic Data Form and the Diabetes Obstacles Questionnaire were administered to the participants. Data were collected by face-to-face interview method. Statistical Package for the Social Sciences 23.0 package program was used in the analysis of the data.