Köpek meme kanseri ile P27 tümör süpresör geni polimorfizmleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of association between canine breast cancer and P27 tumor suppressor gene polymorphisms
- Tez No: 759553
- Danışmanlar: PROF. DR. IRAZ AKIŞ AKAD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Genetik, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Genetics, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Köpeklerde meme kanseri, çok sık görülen ve yüksek ölüm oranına sahip bir kanser türüdür. Bu çalışmada köpek meme tümörünün oluşumuna ve gelişimine yatkınlık oluşturabilecek p27 genindeki SNP'ler ile köpek meme tümörü (KMT) arasında ilişki analizinin yapılması hedeflenmiştir. Bunun için 27 adet malign meme tümörü tanısı konulmuş ve 10 adet sağlam köpekten alınan kan ile vaka ve kontrol grupları oluşturulmuş, kandan izole edilen DNA örneklerinde p27 geni sekiz bölge halinde PZR ile çoğaltılmıştır. Sanger sekans yöntemi ile tüm gen dizilenmiştir. DNA dizi analizi sonucunda köpek p27 geninin 3'UTR bölgesinde yedi adet SNP belirlenmiştir. Bulunan SNP'ler şu şekildedir; 27:33783892 pozisyonunda A/C transversiyonu, 27:33783753 pozisyonunda A/G transisyonu, 27:33783628 pozisyonunda A/G transisyonu, 27:3378615 pozisyonunda A/G transisyonu, 27:33783565 pozisyonunda A/G, 27:33783483 pozisyonunda A/G transisyonu, 27:33783453 pozisyonunda A/C transversiyonu tespit edilmiştir. . Bu 7 adet SNP'nin meme tümörü ile anlamlı bir ilişkisi bulunamamıştır. Ancak ileriki çalışmalarda daha fazla örnek sayısı ile p27 geninin tümör gelişimi, nodal tutulumu ve sağkalım ile ilişkisi bakılarak kanser gelişimi açısından önemli bulgular elde edilebilir. Ayrıca p27'nin ifadelenme süreci, p27'nin tümörlü ve sağlıklı dokulardaki ekspresyon düzeyleriyle ilişkisi, p27 ve miRNA ilişkisinin kanser oluşumundaki etkilerinin incelenmesi kanser çalışmalarının aydınlatılması açısından önemli görülmektedir. Meme kanseri oluşumunu ve gelişimini etkileyen aday gen potansiyellerinin belirlenmesi veteriner hekimlik açısından önemli olduğu kadar, insan meme kanseri vakalarının da aydınlatılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer in dogs is a very common type of cancer with a high mortality rate. In this study, it was aimed to analyze the relationship between SNPs in the p27 gene and canine mammary tumor (CMT), which may predispose to the formation and development of canine mammary tumors. For this purpose, case and control groups were formed from 27 dogs diagnosed with malignant mammary tumor and 10 healthy dogs. In DNA samples isolated from blood, the p27 gene was amplified by PCR in eight regions. The entire gene was sequenced using the Sanger sequencing method. As a result of DNA sequencing analysis, seven SNPs were identified in the 3'UTR region of the dog p27 gene. The detected SNPs are as follows; A/C transversion at position 27:33783892, A/G transition at position 27:33783753, A/G transition at position 27:33783628, A/G transition at position 27:3378615, A/G transition at position 27:33783565, A/G transition at position 27:33783483, A/C transversion at position 27:33783453. There was no significant relevancy between these 7 SNPs and breast tumor. In future studies, by examining the relationship of the p27 gene with tumor development, nodal involvement and survival with a larger number of samples, important findings can be obtained in terms of cancer development. In addition, the expression process of p27, the relationship between expression levels of p27 in tumor and healthy tissues, the effects of p27 and miRNA relationship on cancer formation are considered important in terms of illuminating cancer studies. Determination of candidate gene potentials that affect the formation and development of breast cancer will contribute to the enlightenment of human breast cancer cases as well as being important in terms of veterinary medicine.