Identification and investigations of untriggered magnetar bursts in the fermi gamma-ray burst monitor database
Tetiklememiş magnetar patlamalarının fermi gama-ışını izleme monitörü veritabanı kullanılarak araştırılması ve incelenmesi
  1. Tez No: 759554
  2. Yazar: METE UZUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÖĞÜŞ, DOÇ. DR. YUKI KANEKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Magnetarlar yüksek manyetik alanlara sahip, kısa patlamalar yapan izole nötron yıldızlarıdır. Bu tez çalışmasında, Fermi Gamma Işını Uzay Teleskobu (Fermi) üzerindeki Gamma Işını Gözlem Monitörü (GBM) kullanılarak, 2020'de ve 2021 yılının ilk kısmında aktif olduğu bilinen Swift J1818.0-1607 ve PSR J1846.4-0258'den gelen kısa patlamalar incelendi. İlk olarak, aday patlamalar, dedektör ekseni ve kaynak arasında kalan açı dedek- törün topladığı foton oranıyla karşılaştırılarak ve bu karşılaştırma sırasında poz- itif korelasyon elde edilip edilmediği kontrol edilerek belirlendi. Pozitif ko- relasyon elde edilmeyen patlamalar, bu patlamaların Swift J1818.0-1607 veya PSR J1846.4-0258 kaynaklı olmadığı düşünülerek elendi. Bu iki kaynaktan gelen toplam 115 patlama tespit ettik. Daha sonra 8-200 keV enerji aralığında, 8 ms çözünürlükte Compton, kara cisim, ve kara cisim + kara cisim tayfsal modelleri kullanılarak tüm patlamalar için tayfsal analiz yaptık. Tespit ettiğimiz patlamaların literatürdeki diğer magnetar patlamalarına göre daha kısa olduğunu bulduk. Buna ek olarak, iki kaynağın tayfının da kara cisim modeline uyumlu olduğunu bulduk. İki kaynak içinde benzer kara cisim sıcaklık değerleri elde ettik (kT ∼ 10 − 11 keV). Ayrıca, ışıma alanlarıyla kara cisim sıcaklıkları arasındaki negatif korelasyonun, diğer magnetar patlamalarıyla benzer olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Magnetars are isolated neutron stars with extremely high magnetic fields that are known to emit short bursts. In this thesis, short bursts from two magnetars, Swift J1818.0-1607 and PSR J1846.4-0258 (a rotation-powered pulsar), which were burst active during 2020 and early 2021 were investigated, using F ermi Gamma-ray Burst Monitor (GBM) data. Firstly, candidate events were identified among the blind search results with GBM data, based on positive correlation between the count rates and cosine of the angles between the detectors' zenith to a specific source. Then, we filtered events with non-positive correlation out of our event sample by considering that they were not originated from Swift J1818.0-1607 or PSR J1846.4-0258. We identified 115 bursts likely coming from these sources in total. Moreover, we performed spectral analysis for all spectra in 8-200 keV energy range and at 8 ms resolution using Comptonized (COMPT), single black body (BB), and sum of two black body models (BB+BB). We found that the identified bursts in our sample have relatively shorter duration in comparison to the other magnetar bursts in literature. Moreover, these bursts can be modeled well by BB. For both sources, we found similar BB temperatures as kT ∼ 10 − 11 keV. Also, we found that there is a negative correlation between kT and the emission area as reported in other magnetar studies.