Diagnosis of E. coli which is isolated from urinary system and antibiotic resistance of beta-lactam in Iraq
Irak'ta üriner sistemden izole edilen E. coli tanısı ve beta-laktam antibiyotik direnci
  1. Tez No: 759558
  2. Yazar: NOORULDEEN KHALID ABED AL-ZOBAIE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, idrar yolu enfeksiyonlarından izole edilen Escherichia coli bakterilerinin ve antibiyotiklerle ilişkisinin teşhisini amaçlamaktadır. Irak'ta Yarmouk Eğitim Hastanesi, Al-Tifl Eğitim Hastanesi ve Abu Ghraib General Hospital dahil olmak üzere çeşitli hastanelerden dört ay boyunca idrar yolu enfeksiyonu olan hastaların idrarından ve uzman doktorların gözetiminde 50 klinik örnek toplandı. Bakteriyel izolatlar 6 farklı antibiyotiğe duyarlılık açısından değerlendirildi. Tüm bakteri izolatları antibiyotiklere karşı çoklu dirençli olduğundan, test edilen bu antibiyotikler etkisiz olarak bulundu. İdrar yolları enfeksiyonlarından izole edilen E. coli'lerde antibiyotik direnci 50 örnekte (%100) carbesilin direnci, 49 (%98) örnekte eritromisin direnci, 26 (%52) örnekte penisilin G direnci, 43 (%86) örnekte seftazidim direnci, 16 (%32) örnekte gentamisin direnci ve 34 (%68) örnekte tetrasiklin direnci olarak bulundu. Sonuçlar, 45 (%90) bakteri izolatının biyofilm oluşturduğunu gösterdi. 5 (%10) izolat orta derece biofilm oluştururken, üç (%6) izolatın güçlü bir biyofilm oluşturduğu gösterilmiştir. Ve 37 (%74) izolat zayıf biyofilm oluşumu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to diagnose Escherichia coli bacteria isolated from urinary tract infections and their relationship to antibiotics. 50 clinical samples were collected from urine of patients with urinary tract infections and under the supervision of specialist doctors from several hospitals in Iraq, including Yarmouk Teaching Hospital, Al-Tifl Teaching Hospital and Abu Ghraib General Hospital in four months. Bacterial isolates were evaluated for sensitivity to 6 different antibiotics. As all bacterial isolates were multi-resistant to antibiotics, these tested antibiotics were ineffective. Antibiotic resistance in E. coli isolated from urinary tract infections were found as 50 (100%) samples carbenicillin-resistant, 49 (98%) samples erythromycin-resistant, 26 (52%) samples penicillin G resistant, 43 (86%) samples ceftazidime resistant, 16 (32%) samples gentamicin resistant and 34 (68%) samples tetracycline resistant. The results showed that 45 (90%) bacterial isolates were biofilm-forming. Three (6%) of isolates were showed strong biofilm formation, when five (10%) of isolates showed medium degree biofilm formation. And 37 (74%) of isolates showed weak biofilm formation.