Decomposition of risk premia in equity markets through time
Hisse senedi piyasalarında risk priminin zamana bağlı analizi
  1. Tez No: 759588
  2. Yazar: IŞIL CANDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK CEVAT KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez, iki adet gelişmiş varlık fiyatlama yöntemini kullanarak, yerel para birimi cinsinden Türk hisse senedi piyasası için zamana bağlı değişen risk primlerininin incelemesini içerir. İlk bölümde, risk primini belirlemek için yatay kesit ve zaman serisi bilgilerini aynı anda kullanan dinamik panel yöntemini seçiyoruz (Gagliardini, Ossola ve Scaillet, 2016). Bu yöntemle çeşitli koşullu bilgi değişkenlerinin açıklayıcı gücünü değerlendiriyor ve Türkiye'deki değişken faktör primlerini inceliyoruz. İkinci bölümde, test varlığı olarak bireysel hisse senetlerini kullanırken değişkenlerin hatalı belirlenmesinden kaçınmak için araç değişken yaklaşımı yöntemini kullanıyoruz (Jegadeesh, Noh, Pukthuanthong, Roll ve Wang, 2019). Bu yöntemle çeşitli hisse senedi primi modellerinin, öğelerin değişken olması durumunda geçerli olup olmadığını test ediyoruz. Literatüre katkımız üç temel noktada özetlenebilir. (1) Türkiye gibi gelişmekte olan bir piyasada, farklı faktörler için zamana bağlı değişen risk primlerinin belirlenmesi. (2) Türkiye gibi gelişmekte olan bir piyasada özellikle önemli olan değişkenleri içerecek şekilde, koşullu bilgi değişkenlerini literatürde mevcut olanların ötesine genişletmek. Bu değişkenler, döviz kuru, emtia fiyatları, temettü verimi vb. içerir ancak bunlarla sınırlı değildir. (3) Dolar cinsinden getirilerle yapılan sınırlı çalışmalardan daha fazla bilgi sağlama ihtimali olan yerel para birimleri cinsinden değişken risk primlerinin dinamikleri arasındaki farklılıkları değerlendirme çalışmasının, uluslararası piyasalara genişletilmesi için zemin oluşturmak.
Özet (Çeviri)
This thesis contains the documentation of the time varying risk premia for Turkish equity market denominated in local currency, using two sophisticated asset pricing methods. In the first part, we choose a dynamic panel method that uses cross sectional and time series information simultaneously to infer the path of risk premia (Gagliardini, Ossola and Scaillet, 2016). Using this method, we asses the explanatory power of several conditioning information, and document time varying factor premiums in Turkey. In the second part, we use instrumental variables method to avoid errors in variable problem while using individual stocks as test assets (Jegadeesh, Noh, Pukthuanthong, Roll and Wang, 2019). With this method, we test several equity premium models whether they are valid under time varying settings. Therefore, our contribution to the literature can be summarized in three key points. (1) Documenting time varying risk premia in an emerging market like Turkey for different factors. (2) Extending the conditioning information set beyond the ones existing in the literature to include variables that are specifically important for an emerging market like Turkey. Such factors include but not limited to exchange rate, commodity prices, dividend yield etc. (3) Laying the groundwork to extend the study to international markets to assess the differences across dynamics of time varying risk premia denominated in local currencies, which should yield more information than the limited existing studies done with dollar denominated returns.