Enhancing ELT pre-service teachers' reflective thinking skills: Going beyond descriptive writing
İngiliz Dili Eğitimi hizmet öncesi öğretmenlerinin yansıtıcı düşünme becerilerini geliştirme: Betimleyici yazıdan öteye gitme
- Tez No: 759603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, yansıtıcı düşünme üzerine rehberliğin geri dönütlerle, eğitimle ve akranlarla yapılan yansıtıcı aktivitelerle sağlandığı bir öğrenme ortamında, öğretmen adaylarının deneyimleri üzerine yansıtma yapma süreçlerini araştırmıştır. Bu öğrenme ortamında çalışma, öğretmen adaylarının yansıtmalarında odaklandığı konulara, süreç içinde yansıtıcı düşünme becerilerindeki gelişime ve genel yansıtma yapma deneyimlerine açıklık getirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada nitel araştırma paradigması benimsenmiştir ve bu çalışma, uygulamalı stajını yapmakta olan 26 İngilizce öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler başlıca katılımcıların yazmış olduğu yansıtmalardan ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir ve rehberliğin sağlandığı oturumlarda toplanan dokümanlar ek veri olarak kullanılmıştır. Veriler yorumsamacı yaklaşımla analiz edilmiştir. Çalışma, öğretmen adaylarının yansıtmalarında çoğunlukla öğretmenlerin uygulamalarına, dersin işlenme biçimine ve sınıf yönetimine odaklandıklarını göstermiştir. Ayrıca öğretmen adayları raporlarında yüzeysel düzeyde bir yansıtma yapma eğiliminde olsalar da yansıtıcı düşünme becerilerine rehberlik sağlandığı süreçte yansıtıcı özellikler göstermeye başlamışlardır. Bunun yanı sıra çalışma, öğretmen adaylarının deneyimleri üzerine yansıtma yapmayı yararlı bulduklarını ve yansıtma yapmada yaşadıkları zorlukları rehberlik ve akranları sayesinde zaman içinde aşabildiklerini göstermiştir. Bu bağlamda çalışma, öğretmen adaylarının yansıtma yapma deneyimlerinin ve yansıtıcı düşünme becerilerinin çok yönlü rehberlikle desteklenen bir öğrenme ortamında geliştirilebileceğini göstererek literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study investigated the pre-service teachers' (PSTs) reflective writing experiences within a learning environment in which guidance was provided with explicit instruction, reflective tasks with critical friends, and constructive feedback. Within this learning context, the study aimed to explore (1) the nature of the incidents that PSTs mostly reflected on in their observation reports, (2) the development of the PSTs' criticality in time, and (3) their overall reflective writing experiences. In the study, a qualitative research paradigm was adopted, and the study was conducted with 26 ELT PSTs who were doing their practicum. The data were mainly gathered from the participants' observation reports and a semi-structured interview, and the documents collected from the participants in the workshop sessions were used as supplementary tools. The data were analyzed with an interpretive framework, and it was found that PSTs mostly reflected on the issues related to teachers' instructional practices, the conduct of the lesson, and the classroom management in their observation reports. Concerning PSTs' criticality, although they were inclined to reflect at superficial levels in their reports, they started to demonstrate some reflective features during the provision of guidance. In addition, it was revealed that PSTs found reflective writing productive, and they could overcome their challenges in reflective writing thanks to the guidance and their critical friends in time. In this sense, the study contributes to the literature by indicating that PSTs' reflective writing experiences and their reflective thinking skills could be enhanced in a learning environment that is designed with multifaceted guidance.