Okul öncesi dönem çocuklarının bakış açısı alma becerileri ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perspective-taking and emotion regulation skills of preschool children
  1. Tez No: 759604
  2. Yazar: ZARİF EZGİ DEMİRAL TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada okul öncesi dönem çocuklarının bakış açısı alma becerileri ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi ile desenlenmiştir. Araştırmaya Eskişehir ilinde, Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı bağımsız anaokulu ve anasınıflarına devam eden 48-72 ay arası 143 çocuk katılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Çocuk Genel Bilgi Formu”,“Çocuklar için Bakış Açısı Alma Testi (ÇBT)”ve“Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Çocukların bakış açısı alma ve duygu düzenleme puanlarının yaş, cinsiyet, kardeş sayısı, okula devam süresi vb. değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı t-testi ve ANOVA testi kullanılarak; bakış açısı alma ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişki Pearson Korelasyon yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda çocukların bakış açısı alma becerilerinde yaş, cinsiyet, okula devam süresi ve anne çalışma durumuna göre anlamlı farklılıklar olduğu; duygu düzenleme becerilerinde ise yaş ve anne çalışma durumuna göre anlamlı farklılaşmalar olduğu belirlenmiştir. Çocukların Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği toplam puanı ve ÇBT toplam puanı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ancak Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği'nin duyguları tanıma/anlama ve duyguları ifade etme alt boyutlarının puanları ile ÇBT'nin toplam puanı ve ÇBT'nin duygusal bakış açısı alma alt boyutunun puanı arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca duyguları tanıma/anlama alt boyutunun puanı ile ÇBT'nin algısal bakış açısı alma alt boyutunun puanı arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between preschool children's perspective taking skills and emotion regulation skills. The research was designed with the correlational survey method, one of the quantitative research methods. 143 children aged between 48-72 months, attending kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Eskişehir province, participated in the research.“Child General Information Form”,“Perspective Taking Test of Children”(PTC) and“ Emotion Regulation Skills Scale”were used as data collection tools. Whether the children's perspective taking and emotion regulation scores differ according to variables such as age, gender, number of siblings, duration of school attendance, etc., was analyzed using the t-test and ANOVA test, and the relationship between perspective taking and emotion regulation skills was analyzed using the Pearson Correlation method. As a result of the research, it was determined that there were significant differences in children's perspective-taking skills according to age, gender, school attendance and mother's working status, while there were significant differences in emotion regulation skills according to age and mother's working status. There was no significant relationship between the children's Emotion Regulation Skills Scale total score and the PTC total score. However, positive significant correlations were found between the scores of the sub-dimensions of recognizing/understanding emotions and expressing emotions of the Emotion Regulation Skills Scale, and the total score of the PTC and the score of the emotional perspective-taking sub-dimension of the PTC. In addition, it was determined that there was a positive and significant relationship between the scores of the recognizing/understanding emotions sub-dimension and the perceptual perspective-taking sub-dimension of the PTC.