Duyguları yönetme becerileri eğitim programının çocukların duyguları yönetme ve bakış açısı alma becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of the emotion- management skills education program on the skills of children managing emotions and take perspective
- Tez No: 638173
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönem çocuklarına uygulanan“Duyguları Yönetme Becerileri Eğitim Programı (DYBEP)”nın çocukların duyguları yönetme ve bakış açısı alma becerilerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, ön test-son test, kontrol gruplu deneysel desenle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Çocuk ve Aile Genel Bilgi Formu, Aslan ve Köksal Akyol (2016) tarafından geliştirilen“Çocuklar için Bakış Açısı Alma Testi(ÇBT), TÜBİTAK tarafından desteklenen OSBEP projesi kapsamında geliştirilen Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeğinin ”Duyguları Yönetme Becerileri Alt Ölçeği" kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim öğretim yılında, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı anaokulunun iki sınıfı oluşturmaktadır. Deney grubu 20 çocuk ve kontrol grubu 20 çocuk olmak üzere çalışma grubu toplam 40 çocuktan oluşmaktadır. Deney grubuna ve kontrol grubuna ön testler uygulanmıştır. Haftada iki gün süre ile 12 haftada 24 oturum şeklinde program uygulamasının sonrasında aynı gruplara son test uygulaması yapılmıştır. Verilen eğitimin çocukların duyguları yönetme becerileri üzerinde kalıcı olup olmadığını belirlemek için 5 hafta sonra deney grubuna kalıcılık testi uygulanmıştır. Yürütülen çalışmada normallik varsayımının test edilmesinde Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda; deney grubuna uygulanan Duyguları Yönetme Becerileri Eğitimi Programının, duyguları yönetme becerileri üzerinde etkili olduğu ve bu etkinin kalıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bakış açısı alma becerilerine ilişkin sonuçlar incelendiğinde, eğitim programının etkili olduğu ve bu etkinin kalıcı olduğu saptanmıştır. Araştırmanın sonucunda deney grubundaki çocukların duygusal bakış açısı alma ve toplam puanlarında istatistiksel olarak olumlu yönde anlamlı bir farklılığın bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the effect of“Emotion- Management Skills Training Program (DYBEP)”of preschool children on their ability to manage emotions and take perspective. The research was carried out with an experimental pattern with pre-test-post-test and control groups. The child and family general information form prepared by the researcher as a data collection tool in the research, the "Preschool Social Skill Assessment Scale (OSBED) supported by TÜBİTAK, developed by Aslan and Köksal Akyol (2016) subscale was used. The study group of the research consists of two classes of kindergarten, which is affiliated to the Ministry of National Education in the 2019-2020 academic year. Experimental group consists of 20 children and control group consists of 20 children, totally 40 children. Preliminary tests were applied to the experimental group and the control group. After the program implementation in 24 sessions in 12 weeks for two days a week, the post-test was applied to the same groups. In order to determine whether the education given is permanent on children's emotion management skills, a retention test was applied to the experimental group after 4 weeks. In the study conducted, Shapiro-Wilk test was used to test the normality assumption. As a result of the findings; It was concluded that the Emotion Management Skills Training Program applied to the experimental group was effective on emotion management skills and this effect was permanent. As a result of the research, it was found that there was a statistically significant difference in the emotional perspective and total scores of children in the experimental group.