Bilişim teknolojileri öğrencilerinin meslek tercihlerinin çeşitli kriterler bazında değerlendirilmesi
Evaluation of vocational preferences of information technology students based on various criteria
- Tez No: 759665
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yirmi birinci yüzyıl, farklı toplumlara meydan okuyan ve sosyal, ekonomik, politik, kültürel ve bilimsel yaşam alanlarını etkileyen hızlı ve yenilenebilir bilimsel gelişmelerle karakterizedir. Yirmi birinci yüzyılın ikinci dönemi, yaşamda ve işte başarı için gerekli ve yeterli yeterliklere yaygın bir ilgi gördü. Bu noktadan hareketle bu çalışma, cinsiyete göre farklılaştırılmış teknoloji meslekleri ve teknoloji mesleklerinde okuyan 365 öğrencinin yirmi birinci yüzyıl yeterliklerini ve öğrencilerin teknoloji kariyeri seçimini etkileyen yeterlikleri incelemiştir. Bu amaçla öncelikle 90 farklı bilişim teknolojileri mesleklerini uzman görüşleri alınarak 9 grupta sınıflandırılan teknoloji mesleklerini içeren bir meslekler listesi hazırlanmıştır. Yirmi birinci yüzyıl yeterliklerini ölçmek için geliştirilmiş bir çevrimiçi anket kullanılarak bilişim teknolojileri mesleklerinde öğrenim gören yükseköğretim öğrencilerinden veri toplanmıştır. Bu çalışma, farklı teknolojik mesleklerde öğrenim gören öğrenciler için cinsiyet değişkeni ile yirmi birinci yüzyıl yeterlikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığını ortaya koymuştur. Ayrıca yirmi birinci yüzyıl yeterlikleri ile öğrencilerin çalıştıkları teknolojik meslekler arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı tespit edilmiştir. Teknolojiye karşı tutum ve Çalışma Özgüveni'nin teknoloji ile ilgili bazı meslekleri (web servisleri/yazılım geliştirme arayüzü, veri tabanı, depolama, analiz ve veri görselleştirme, yazılım geliştirme ve uygulama) etkilediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca Akademik Özgüven'in teknoloji ile ilgili meslekleri (Bilgisayar Ağları Planlama, Kurulum, İşletim ve Danışmanlığı, Bilgisayar Donanımı Tasarım, İşletim ve Bakımı, Son Kullanıcılar İçin Donanım ve Yazılım Teknik Destek, Yönetim, İdari, Eğitim/Öğretim ve Pazarlama Hizmetleri) etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The twenty-first century is characterized by rapid and renewable scientific developments that challenge different societies and affect the areas of social, economic, political, cultural and scientific life. The second period of the twenty-first century has received widespread attention in the competencies necessary and sufficient for success in life and work. From this point of view, this study examined the twenty-first century competencies of 365 students in gender-differentiated technology occupations and technology occupations, and the competencies that affect students' technology career choice. For this purpose, a scale has been prepared that includes 90 different IT and technical professions classified into 9 groups. This study revealed no significant differences between the gender variable and twenty-first century competencies for students studying in different technological professions. In addition, it has been determined that there is no significant relationship between twenty-first century competencies and the technological careers in which students work. It has been concluded that attitude towards technology and business confidence influence some technology related professions (web services / software development interface, database, storage, analysis and change visualization, software and application development). Academic self-confidence has been found to influence technology-related professions (computer network planning, installation, operation and consulting, computer hardware design, operation and maintenance, hardware and software technical support for end users, management, administration, education/training and marketing services)