COVID-19 SALGINININ TİCARİ UÇUŞLAR ÜZERİNDEKİ ÇEVRESEL ETKİLERİNİN İNCELENMESİ: DİYARBAKIR HAVALİMANI ÖRNEĞİ
AN INVESTIGATION OF THE ENVIRONMENTAL IMPACTS OF THE COVID-19 PANDEMIC ON COMMERCIAL FLIGHTS: THE CASE OF DIYARBAKIR AIRPORT
  1. Tez No: 950476
  2. Yazar: BİRSU ECE EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KADRİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnsan faaliyetleri, özellikle fosil yakıt kullanımı sonucu atmosfere salınan kirletici emisyonlar; insan sağlığı, hava kalitesi ve iklim değişikliği üzerinde ciddi etkilere sahiptir. Bu çalışmanın amacı, uçak kaynaklı sera gazlarının (GHG) çevresel etkilerini belirlemek ve Covid-19 pandemisinin bu kirleticiler üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bu kapsamda, 2018–2023 yılları arasında Diyarbakır Havalimanı'nda faaliyet gösteren tüm ticari uçaklar dikkate alınarak çeşitli analizler gerçekleştirilmiştir. Uçakların iniş-kalkış (LTO) döngüsü sırasında atmosfere salınan hidrokarbon (HC), karbon monoksit (CO), azot oksit (NOₓ) ve karbondioksit (CO₂) emisyonları belirlenmiş ve pandeminin başlangıç yılı olan 2020 ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Ayrıca, bu sera gazlarının Küresel Isınma Potansiyeli (GWP), Spesifik Çevresel Etkileri (SEI) ve Spesifik Çevresel Maliyetler (SEC) üzerindeki etkileri ortaya konmuştur. Her ne kadar 2020 yılında uçak kaynaklı sera gazı emisyonlarında önemli bir azalma meydana gelmiş olsa da, yolcu başına düşen emisyon miktarında artış gözlemlenmiştir. Toplam GWP ve SEI değerleri 2020 yılında diğer yıllara kıyasla %70 oranında azalırken, yolcu başına düşen GWP ve SEI değerlerinde %10'un üzerinde artışlar tespit edilmiştir. GWP üzerindeki en yüksek katkı %57,48 ile NOₓ emisyonuna aitken, SEI içerisindeki en büyük pay %81,79 oranıyla CO₂ emisyonuna aittir. Ayrıca, uçakların taksi süresinde sağlanacak %10'luk bir azalma, GWP ve SEI üzerinde %2'nin üzerinde bir azalma sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Human activities, particularly the use of fossil fuels, have led to the release of pollutant emissions into the atmosphere, posing serious threats to human health, air quality, and climate change. The aim of this study is to determine the environmental impacts of aircraft-induced greenhouse gases (GHGs) and to evaluate the effects of the COVID-19 pandemic on these pollutants. In this context, various analyses were conducted by taking into account all commercial aircraft operating at Diyarbakır Airport between 2018 and 2023. Total emissions of hydrocarbons (HC), carbon monoxide (CO), nitrogen oxides (NOₓ), and carbon dioxide (CO₂) released into the atmosphere during the landing and take-off (LTO) cycle of aircraft were quantified and compared with the year 2020, when the pandemic began. Additionally, the impacts of these greenhouse gases on Global Warming Potential (GWP), Specific Environmental Impact (SEI), and Specific Environmental Costs (SEC) were assessed. Although a significant decrease in aircraft-related GHG emissions was observed in 2020, the amount of emissions per passenger increased. While total GWP and SEI values decreased by approximately 70% in 2020 compared to other years, GWP and SEI values per passenger showed increases exceeding 10%. The highest contribution to GWP was attributed to NOₓ emissions at 57.48%, while CO₂ emissions accounted for the largest share of SEI at 81.79%. Furthermore, a 10% reduction in aircraft taxi time was found to result in more than a 2% decrease in both GWP and SEI values.