Effects of sediment withdawal on morphologic response of rivers
Katı madde çekiminin akarsu morfolojisine etkileri
- Tez No: 75968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. MELİH YANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
oz KATI MADDE ÇEKİMİNİN AKARSU MORFOLOJİSİNE ETKİLERİ Türker, Umut Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. A. Melih Yanmaz Ocak 1998, 127 sayfa Bu tezde, akarsu tabanından katı madde çekiminin akarsu morfolojisine etkisi araştırılacaktır. Katı madde çekimi, çekimin gerçekleştiği akarsu yatağına yalan bölgelerde süreksizlik noktalan oluşturmaktadır. Bu süreksizlik noktalan akarsunun hidrolik özelliklerini örneğin, alam hızı, katı madde taşınım miktarı, vb., değiştirmekte ve uzun süreli morfolojik değişimlere neden olmaktadır. Akarsuyun maruz kalacağı bu tür değişiklikler karşısındaki tepkisi araştırılacak ve akarsu yatağının zamana bağımlı seviye değişiklikleri, ve bu değişikliklerin yakın çevrede bulunan su yapılarının temellerine yaptığı etkiler incelenecektir. Bu amaçla MORMODRIV adı verilen bilgisayar programı C programlama dilinde yazılmıştır.Model zamanla yan değişken akım şartlarının kabul edildiği bir boyutlu morfolojik değişiklikleri çözümlemektedir. Model farklı senaryolarla çalıştırılacak ve pratiğe yönelik bir takım sonuçlar elde edilecektir. Anahtar Kelimeler : Akarsu Morfolojisi, Katı Madde Çekimi, Sürüntü Yükü Taşınımı. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF SEDIMENT WITHDRAWAL ON MORPHOLOGIC RESPONSE OF RIVERS Türker, Umut M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. A. Melih Yanmaz January 1998, 127 pages In this thesis morphological effects of sediment withdrawal from rivers are investigated. Withdrawal of sediment from a river may cause local discontinuities in close vicinity of the section where this operation is carried out. These discontinuities change the local hydraulic conditions, i.e. velocity, rate of bed load transport, etc., which lead to long term morphologic changes. The response of a river for such an operation needs to be searched in order to examine the time-dependent variation of bed level which may influence the foundation stability of hydraulic structures around the section of sediment withdrawal. A computer program named MORMODRTV isdeveloped in C programming language for the analysis of one dimensional quasi- steady morphologic changes in rivers. In a practical application the program is executed for various scenarious to observe the effects of governing parameters on the phenomenon. Keywords : River Morpology, Sediment Withdrawal, Bed Load Transport. IV